Центр Розвитку Громад (ЦРГ). Новини, проекти, звіти, документи
   

   
 • Основні розділи

  • ПРО ЦЕНТР
  • ПЕРЕНЕСТИ
  • ОБ’ЯВИ, ПОВІДОМЛЕННЯ
  • РОБОТА В ЛІКАРНІ
  • СОЦІАЛЬНА РОБОТА
  • ДУХОВНЕ ВІДРОДЖЕННЯ
  • МОЛОДІЖНІ КЛУБИ

 •  
 • Лінки

 • Friends of Chernobyl Centers


 

ЯК СЛІД СТАВИТИСЬ ДО ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ

Автор: Editor Опубліковано: Травень - 7 - 2014

hjghg

1.   Не шкодуйте часу, аби регулярно приділяти увагу старенькій людині, яка живе поруч із вами.  У літніх людей нерідко виникає  відчуття, що вони виключені із родинного життя.  Їм навіть може здаватися, що від них щось приховують, перемовляються за їхньою спиною. Особливо болісними такі підозри бувають у тих, хто погано чує.  Не варто переконувати їх, що це не так,  –  навряд чи вони повірять. Значно краще поводити себе таким чином, щоб старенькі не почували себе в інформаційному вакуумі: частіше розмовляти з ними, розповідати про свої навіть дріб’язкові справи.  Велика кількість «маленьких новин» створить у літньої людини відчуття активного життя, наповненого багатьма подіями.
2.   Потурбуйтесь про доброзичливу атмосферу і загальний оптимістичний стиль спілкування. Не вивалюйте на літніх людей свої негаразди, роздратування і поганий настрій. Але ніколи не забувайте поділитися радісною новиною!
3.   У бесідах із старенькими намагайтесь уникати надмірної драматизації  подій. Не варто зайвий раз їх хвилювати. Найбільше напруження провокують непевні ситуації і чекання на те, чим усе скінчиться. Тому про деякі проблеми іноді краще розповісти, коли вони вже будуть вирішені. Водночас не створюйте навколо стареньких штучну атмосферу ідилії.  Тримайтеся золотої середини: найкраще, коли літня людина продовжує жити в реальному світі, не акцентуючись при цьому на негативних  сторонах буття.
4.   Заохочуйте літню людину до прийому «своїх» гостей, допомагайте їй у цьому.  Добре, якщо вона наноситиме  візити у відповідь.
5.   Не виключено, що літні люди багато в чому вас дратують.  Не забувайте, що і ви колись будете такими самими. Спробуйте уявити себе на місці немолодих людей, подумайте, як їм важко відчувати немічність, хвороби, безпорадність у вирішенні цілого ряду  проблем.  Постійно пам’ятайте, що вони,  як і ми, були колись молодими, а ми, як і вони, станемо  старими.
6.   Літні люди часто розповідають одні й ті ж самі історії.  Це може з часом набриднути. Але слід усвідомити, що для старенької людини це значимі (може, навіть найдорожчі у житті) спогади. Крім того, іноді лише здається, що ми добре пам’ятаємо кожну розповідь. Спробуйте почути її,  як уперше, уточніть якісь подробиці. «Оновлена» оповідь може стати набагато цікавішою. Добре, якщо ви оберете собі якусь улюблену історію і самі проситимете її повторити –  тоді задоволення отримає і слухач, і оповідач.  А якщо ви ще й розпитуватимете про давні часи  та історичні реалії минулого, то почуєте багато  такого, чого  не вичитаєш ні в яких книжках і не побачиш по телебаченню. Дуже багато людей гостро жалкують, що не записували за своїми бабусями і дідусями.
7.   Деякі люди звикли все життя багато і важко працювати. Їм особливо складно адаптуватися до змін у своєму організмі і  прийняти той факт, що на щось у них уже не вистачає сил та  здоров’я,  що вони уже не в змозі активно допомагати сім’ї.  Тому варто продумати для стареньких прості сімейні обов’язки і посильні навантаження. Це дасть літній людині відчуття затребуваності. Наголошуйте при цьому,  що саме бабуся (або дідусь) зробить цю роботу найкраще, а не на тому, що на все  інше в них немає сил.
8.   Якомога частіше питайте у літніх людей поради.  Таким чином ви дасте  зрозуміти, що поважаєте стареньку людину і покладаєтеся  на її життєвий досвід. Ставтесь до цих порад уважно –  вони можуть вберегти вас від багатьох помилок.
9.   Якщо сил у старенької людини вже небагато, допоможіть їй встановити раціональний і зручний розпорядок дня, бажано із визначеними годинами денного відпочинку, прогулянкою надворі, улюбленою телепрограмою.  Вся сім’я має зважати на особливі потреби  літньої людини.
10.       З часом деякі старі  люди починають нагадувати маленьких дітей своєю впертістю, небажанням визнавати очевидне, відмовою визнати, що їм щось уже не під силу. Усвідомте, що це не вередування, а вікові особливості. Ставлення  у цьому випадку  має бути таке саме, як до маленької дитини: витримка, терпіння,  розуміння, любов.   Будьте також готові, що багато з чим вам доведеться  просто змиритися.
11.       Особлива витримка знадобиться, якщо людина у віці звикла командувати.   Не варто з нею сперечатися.  Значно краще виробити гнучку тактику: з   частиною «розпоряджень» активно погоджуватися і дякувати за розумну пораду;  від частини проблем просто відволікати старенького;  а інше робити, як ви вважаєте за потрібне,  без коментарів,   довгих обговорень чи   виправдань.

12.       Якщо старенька людина живе не з вами, телефонуйте їй якомога частіше. Дуже важливо, щоб це робили саме ви, тоді в неї виникне відчуття своєї значущості. Добре, якщо це відбуватиметься з певною періодичністю і в обумовлені години – це створить  відчуття стабільності і передбачуваності. Те ж саме стосується і відвідин. Прекрасно, коли існують усталені традиції: якими  днями ви зазвичай наносите візити,  які свята відзначаєте спільно.
13.       Прослідкуйте, що піднімає літній людині настрій, і дійте залежно від цього. Можливо, бадьорості їй додасть обговорення політичних новин?  Або вона любить маленькі подарунки?  Що саме їй найбільш до душі? Книги з певної тематики, якесь особливе печиво до чаю, кімнатні рослини, щось із посуду,  садівниче або рибальське знаряддя… І напевне кожній літній людині буде приємно, аби ви їй чимось допомогли. Тож якщо  уважно придивитись, завжди можна знайти спосіб  доставити літній людині радість.
14.       Не шкодуйте теплих слів. Не буває забагато слів  любові, визнання, вдячності. Для літніх людей щирі слова бувають дієвіші,  аніж найсильніші ліки.

Vkontakte Facebook Twitter