Експрес

Уже 27 років минуло з дня чи не найбільшої техногенної катастрофи людства – аварії на Чорнобильській АЕС.  Час іде, поступово очищаються уражені території, відбуваються зміни у свідомості людей. Так само змінюються напрямки роботи Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи.  «Поступово ми переходимо від тематики безпечного проживання на постраждалих територіях до питань, що стосуються соціальної активності, готовності громад взяти на себе відповідальність за рідний край,  докладаємо всіх зусиль, щоб формувати у наших дітей екологічне мислення та активну позицію щодо недопущення забруднення довкілля», – каже директор ЦСПР Ангеліна Миколаївна Лахтадир. З цією метою спільно з ГО “Центр розвитку громад”  цього року реалізується проект «Еко-марафон: формування екологічної свідомості у жителів Боярки» за підтримки Боярської міської ради в рамках конкурсу соціальних проектів “Ярмарок ідей”.

В рамках цього проекту і було проведено екологічний захід під назвою  «Екологічний експрес»: по всьому Центру розміщені «зупинки», де на дітей чекають нові зустрічі і цікаві екологічні вправи. Розділившись на невеличкі підгрупи, малеча рушає в цікаву і змістовну подорож.  Подібна форма роботи обґрунтована тим, що учням молодших класів (а саме на них розраховані подібні заняття) легше дружно працювати у маленьких групах, сприймати інформацію невеликими блоками в цікавій ігровій формі, відпочивати і переключатися під час «переїзду» від станції до станції.

23-го квітня 2013 року в Центрі реабілітації відбулося урочисте відкриття екологічного маршруту. Першими мандрівниками стали учні 4-го «В» класу ЗОШ №1 (педагог Макарова Галина Василівна). Давайте і ми з вами проїдемося екологічним експресом і подивимось, як проходять заняття з молодшими школярами.

 Зупинка «Наша планета» (соціальний педагог, психолог Тетяна Шпиця)

Експрес

У творчій залі ЦСПР діти рятують нашу планету (екологічна гра «Виховання відповідальності за Землю»).  «Я – Земля, я хвора… Мої ліси засихають, ріки забруднені, зменшується кількість рослин та тварин, люди руйнують мої надра»… «Я – твоя друга мати, мої поля та ліси дають тобі їжу,  води –  життя,  гори – багатство»…«Я хвора, мені потрібна твоя допомога. Якщо я загину, то зі мною загине все. Допоможи!»…

Саме такими словами  Тетяна Василівна розпочала гру з учнями ЗОШ №1. Ці проникливі слова спонукали учнів до роздумів про те, що вони реально можуть зробити для того, щоб екологічний стан нашого рідного краю не погіршувався. Кожен з учасників в міру своїх сил зобов’язався  допомагати Землі з метою її зцілення та оновлення. За результатами дитячих розповідей та малюнків було оформлено плакат «Збережи свій край».

Зупинка «Сміття»  (соціальний педагог Анна Фломбойм)

Експрес

Наступна станція з такою не зовсім привабливою назвою розташувалася у конференц-залі Центру. Тут школярам запропоновано подумати і обговорити проблему побутових відходів  на планеті. Зовнішній вигляд міста після зими актуалізував подібну бесіду. Більшість дітей є досить спостережливими, тож відчувається, що кількість і різноманіття сміття на вулицях справляють на них неабияке враження.  Розмова почалася з простого питання: “Чому ж сміття так багато?”.  Були відсторонені відповіді на кшталт: “Люди смітять”, а були й більш відверті: “Тому що ми смітимо”.

Потім відбулася змістовна і корисна бесіда про те, що ж ми зазвичай викидаємо у сміття – які матеріали і у якому вигляді. Що відбувається зі сміттям, коли утилізуємо його за правилами, а що – коли викидаємо де заманеться. Як неналежним чином утилізоване сміття шкодить навколишньому світу.

Діти виявили активність і небайдужість у обговоренні цих питань. Певна інформація була для них знайомою, але було й багато нового. Цікавість і навіть певне здивування викликала у школярів інформація про те, скільки часу можуть зберігатися на поверхні землі певні види сміття. Наприклад, їх збентежило, що кинута одного разу в лісі жерстяна банка може трапитися на тому самому місці ще їхнім онукам чи навіть правнукам. Та все ж найбільше захоплення викликала запропонована дітям творча робота. Це була колективна інсталяція, що символізувала забруднення  сміттям нашої планети. На карті світу учні розміщували уламки пластику, жерсті, паперу, поліетилену та інших найпоширеніших шкідливих видів сміття. Результат власної роботи справив враження на самих авторів. “У такому світі ми жити не хочемо!” – впевнено заявили вони.

Зупинка «Ліс» (психолог Оксана Слєпова)

Експрес

Групова кімната  оформлена у стилі майже справжнього лісу – тут  і ялинки, і листяні дерева, і квітки, і шишки з каштанами,  і навіть справжній пеньок. Звучить лірична музична композиція – спів птахів. мета заняття – розширення уявлення дітей про ліс, його мешканців, формування  емоційно-доброзичливого ставлення до  живі об’єкти природи.

Школярам було запропоновано відсвяткувати День народження лісу.  Чого тільки дітлахи не робили – і виробляли правила поводження у лісі, і створювали колаж «Чарівний ліс», і писали листівки з добрими побажаннями імениннику: «Дорогий Лісе! Ми бажаємо тобі процвітання –  багато дерев та квітів, грибів та ягід, тваринок, птахів, мурашок. Щоб ти був завжди чистим та сонячним. Щоб ти захищав тварин,  мав багато родючих земель. Бажаємо, щоб ти міг захистити себе та дати прочухана  хуліганам».

Особливою цікавинкою заняття стала поява веселого колоритного лісовичка, котрий ознайомив дітей з різними цікавими фактами про ліс, розказав повчальні історії та позагадував загадки.  Допомогли в підготовці та проведенні такого насиченого заняття психолог Центру Наталія Жанталай та волонтери-позитивівці Каміла Мусаєва, Олена Дзюбенко, Марина Чорна та Анатолій Красноухов.

Додому малеча отримала дуже важливе «домашнє завдання» – кожен поніс із собою анкету «Зробимо наше місто чистим», щоб залучити до опитування своїх батьків. Соціологічне дослідження, яке має виявити готовність боярчан до впровадження більш ефективної системи вивезення  твердих побутових відходів, проводить Центр громадської активності КЗ БК на замовлення Боярської міської ради.

Задоволені обличчя та сяючі очі малечі свідчили, що їм дуже сподобалась корисна і цікава подорож. Спеціалісти Центру планують розвивати подібну форму роботи з молодшими школярами, докладаючи всіх зусиль, щоб наші діти допомагали нам зробити наше місто чистим і квітучим.

Експрес

image_pdfimage_print