Співробітники Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації населення вже котрий рік поспіль надають психологічну допомогу дітям, що перебувають на стаціонарному лікуванні у Київській обласній дитячій лікарні (м. Боярка). У своїй роботі спеціалісти ЦСПР значною мірою спираються на наукові знання в такій сфері психології, як психосоматика.

Психосоматика вивчає фізіологічний прояв певних емоцій, у наслідок дисбалансу котрих і з’являються хвороби. До таких хвороб можна віднести виразку шлунка, гастрит, цукровий діабет, гіпертонію і гіпотонію, депресію тощо.

 За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я,  від 38% до 42% усіх пацієнтів, що звертаються до лікаря зі скаргами на стан здоров’я, належать до групи психосоматичних хворих. Встановлено, що суттєвий вплив на виникнення цих захворювань мають індивідуальні особливості людини. Наприклад, виразкова хвороба розвивається переважно у тривожних, дратівливих людей із підвищеним почуттям обов’язку.  У цьому контексті людське тіло виступає як своєрідний екран, на який проектуються символічні послання підсвідомості. Тілесне одужання в такому випадку стає можливим шляхом роботи над психологічними проблемами, котрі й стали причиною хвороби тіла.

Дослідженням впливу емоцій на фізіологічні процеси і поведінкові реакції, котрі пов’язані із захворюваннями,  займаються такі вчені,  як І. Кондаков,  Н. Пезешкіан, В. Райх, Ф. Александер та ін.

Носрат Пезешкіан  засновник методу позитивної психотерапії, доктор медичних наук,  вважає, що в основі соматичних захворювань лежать саме психологічні проблеми. У своїй книзі “Психосоматика і позитивна психотерапія” він описує 40 видів захворювань, які безпосередньо пов’язані з психологічними причинами.

До таких хвороб автор відносить бронхіальну астму, захворювання шкіри, алергії, депресивні розлади, цукровий діабет, виразку шлунка та ін. Приміром, за спостереженнями Пезешкіана,  у пацієнтів із астмою вирішальну роль відіграють такі особливості, як прагнення чітко розподіляти час і пунктуальність. Вони виступають  стресогенними факторами, тримаючи людину в постійному напруженні (“Я повинна весь час поспішати, щоб встигнути”) – наші емоції підсвідомо впливають на наше дихання.

На думку інших вчених (W. Brautigam, P. Christian) астматики також вкрай залежні від думки людей, що їх оточують.

Результати досліджень М. Кіссена та інших авторів показали, що ігнорування та придушення почуттів і конфліктів можуть підвищувати ризик розвитку злоякісної пухлини.

На сьогоднішній день  виділено також такі психосоматичні розлади, як ожиріння, нервова анорексія, нервова булімія,  виразковий коліт, хвороба Крона, гіпертонія, серцевий невроз, гастроентерит та ін.

З’ясувавши в процесі роботи з клієнтами, що проблеми зі здоров’ям мають не органічний, а виражений психологічний характер, психологи Центру для усунення психосоматичних симптомів використовують методи і техніки різних підходів до психологічного консультування:  арттерапії; казкотерапії; гештальттерапії та ін.  А також спеціалісти ЦСПР у своїй роботі використовують метафори, притчі, афоризми, анекдоти.

Інна ХОХЛОВА

image_pdfimage_print