Центр Розвитку Громад (ЦРГ). Новини, проекти, звіти, документи
   

   
 • Основні розділи

  • ПРО ЦЕНТР
  • ПЕРЕНЕСТИ
  • ОБ’ЯВИ, ПОВІДОМЛЕННЯ
  • РОБОТА В ЛІКАРНІ
  • СОЦІАЛЬНА РОБОТА
  • ДУХОВНЕ ВІДРОДЖЕННЯ
  • МОЛОДІЖНІ КЛУБИ

 •  
 • Лінки

 • Friends of Chernobyl Centers


 

Стати мамою

Автор: Editor Опубліковано: Січень - 22 - 2013

Стати мамою

У житті кожної сім’ї період очікування народження дитини – особливий. Поява на світ першої дитини, а втім, і другої, і третьої приносить із собою зміни.  Для когось вони незначні, для інших –  грандіозні. Серед усієї сукупності таких сімей можна виділити ті, котрі хочуть дізнатися якомога більше про даний період життя, підготуватися до несподіванок та сюрпризів, знайти підтримку. Саме такі сім’ї звертаються до ЦСПР за індивідуальною чи сімейною консультацією, беруть участь у програмі «Стати мамою».

Програма, орієнтуючись на різні запити, спрямована на проведення роботи у кількох напрямках, таких як підвищення рівня знань про вагітність, пологи, розвиток дитини; психологічну підготовку до пологів; особистісне зростання; освоєння навичок догляду за дитиною. Проте часи змінюються, і якщо в 2005 році пріоритетним було інформування щодо фізіології пологів, особливостей годування дитини та проведення гігієнічних процедур, то актуальність програми на даний момент пов’язана з потребою сім’ї у чітких орієнтирах в сучасному інформаційному просторі. Психолог, працюючи за програмою, націлений  на  індивідуальну допомогу  сім’ї у визначенні того найголовнішого, що необхідно знати в цей життєвий період.

Стати мамою

Починаючи з 2008 року проводиться лонгітюдне дослідження, яке  дає можливість об’єктивно оцінити зацікавленість жителів м.Боярки та сіл району в психологічній підготовці до народження дитини та догляду за нею, а також долучити до програми нових учасників.  Анкетування, проведене психологом ЦСПР та волонтером-соціологом, спрямоване на визначення питань, які  найбільше цікавлять  вагітних жінок та їх чоловіків.

Моніторингове дослідження тривало у період із 2008 по 2013 рік.  Було опитано 40 респондентів (за кожен звітний період) віком від 17 років, до складу яких входили чоловіки та жінки, що готуються стати батьками. Опитування проводилось у жіночій консультації  Києво-Святошинського району методом анкетування, котре пропонувало  альтернативні запитання на визначення пріоритетно цікавих тем щодо майбутнього материнства\батьківства. Загальна вибіркова сукупність склала 120 респондентів.

Таким чином загальна картина дослідження розкривається у нижче наведених даних:

 Моніторинг

Дані наведені у відсотковому значенні від загальної кількості опитаних за кожен рік.

Як бачимо, пріоритетність тем  відрізняється в кожен період дослідження.

В 2008 році опитуваних найбільше цікавили питання пов’язані з особливостями  психологічного стану вагітних, зменшенням  емоційного напруження і страхів, з фізіологією  пологів.

Для вагітних 2010 року найважливішими були теми: психологічні потреби новонародженихроль чоловіка в період вагітності, під час пологів та після народження,  а  також  як все встигати, коли народиться дитина.

На початку 2013 (січень) вагітні та їх чоловіки на чільне місце поставили питання, що стосуються фізіології пологів, практичних навичок догляду за новонародженим, зменшення  емоційного напруження і страхів.

З наведених даних також можна зробити висновок, що за досліджуваний період найменш цікавими для майбутніх батьків є теми про стосунки з близькими та родичами, відповідно відсоток зацікавлених складає 5% та 7,5%. Така ситуація спостерігається впродовж трьох досліджуваних років. На даний час тенденція залишається незмінною.

Сталим можна відзначити інтерес до таких тем, як: практичні навички догляду за новонародженим; все, що вам потрібно знати про пологи – даний показник зацікавленості дещо варіюється, але в цілому залишається в межах 40-45%.

Беручи  участь у  програмі «Стати мамою», вагітні жінки та їх чоловіки можуть самостійно визначати теми занять, обираючи найбільш актуальні для себе. Як правило, лише інформації, на відміну від ситуації 2005-2008 років вже недостатньо. Учасники програми  частіше цікавляться практичними сторонами реальності, які обов’язково мають підкріплюватись теоретичними положеннями.

Порівняння статистичних даних  кількості учасників програми «Стати мамою» та кількості проведених занять протягом досліджуваного періоду демонструє значне зниження показників в період з 2008 по 2010, що  пов’язане із зміною форм звітності про роботу спеціалістів ЦСПР. Періоди 2010 та 2012 років більш стабільні. Показники відвідуваності занять знаходяться приблизно на однаковому рівні. Кількість

Таким чином,  не зважаючи на доступність і широкий вибір інформації з питань вагітності, пологів та догляду за дитиною,  запит населення на  психологічну підготовку не зменшується.  Змінюється пріоритетність тем, але програма «Стати мамою» залишається актуальною і надалі.

Заст. директора ЦСПР, психолог Бондаренко Т.М.

Соціолог  Чіркова Т.В.

 

Vkontakte Facebook Twitter