Центр Розвитку Громад (ЦРГ). Новини, проекти, звіти, документи
   

   
 • Основні розділи

  • ПРО ЦЕНТР
  • ПЕРЕНЕСТИ
  • ОБ’ЯВИ, ПОВІДОМЛЕННЯ
  • РОБОТА В ЛІКАРНІ
  • СОЦІАЛЬНА РОБОТА
  • ДУХОВНЕ ВІДРОДЖЕННЯ
  • МОЛОДІЖНІ КЛУБИ

 •  
 • Лінки

 • Friends of Chernobyl Centers


 

Трохи передісторії

Впродовж останніх років Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення цілеспрямовано вивчав стан розвитку місцевих громадських організацій та доклав значних зусиль, щоб згуртувати їх навколо Центру. Відбулася низка круглих столів та окремих робочих зустрічей із членами найактивніших організацій району. Під час цих зустрічей було зібрано інформацію про діяльність ГО, проблеми, із якими вони стикаються, вивчено запит на навчальні заходи, оцінено міру співпраці з місцевою владою.

Проведений аналіз свідчив про те, що   активність  боярчан значною мірою зросла, а міська влада вже була готова до всебічної співпраці з громадянами, об’єднаними у неприбуткові організації. Разом із тим, було зрозуміло, що у повній мірі не були відпрацьовані механізми підтримки органами місцевого самоврядування громадських ініціатив. Водночас більшість місцевих неприбуткових громадських організацій та творчих спілок не мали необхідних знань та достатнього досвіду для розробки та реалізації неприбуткових соціально орієнтованих проектів.

ЦРГ

Громадська організація «Центр розвитку громад» вийшла з ініціативою розробки та втілення у життя Програми підтримки громадських ініціатив. У розробці Програми  безпосередню участь  взяли спеціалісти інформаційно-аналітичної служби ЦСПР. Програма була розроблена за методичної підтримки Творчого об’єднання “TOPO” (Контактної групи в Україні Transparency International).

Конкретні заходи із розбудови громадянського суспільства на рівні Боярської місцевої територіальної громади та проведення конкурсу проектів склали головний зміст Програми «Підтримка громадських ініціатив» на 2012 рік.

А центральною подією реалізації Програми  стало проведення конкурсу соціальних проектів, у котрому взяли участь представники  неприбуткових громадських організацій, що діють на території Боярки.  Підтвердженням того, що Боярська міська рада і громадські активісти ідуть правильним шляхом, свідчила і  нещодавно прийнята Постанова Кабінету Міністрів України  «Про затвердження Порядку проведення конкурсу проектів, розроблених громадськими організаціями та творчими спілками, для виконання яких надається фінансова підтримка». Цим документом було регламентовано проведення конкурсів проектів та порядок їх фінансування місцевим бюджетом.

Це не вперше у м.Боярка проводився конкурс соціальних проектів. Перший такий досвід сягає 2000 року, коли благодійний фонд «Громадський форум» (Голова правління – М.В.Дубовецький) виконав   програму, спрямовану на налагодження ефективної взаємодії між представниками місцевої влади, бізнесу та недержавних неприбуткових організацій в місті Боярка. В рамках цієї програми також був проведений конкурс проектів. Тож коли Валерій Михайлович Дубовецький став заступником міського голови, Боярку знову сколихнула звістка про аналогічний конкурс.

 Але конкурс соціальних проектів не може бути достатньо успішним без навчання членів ГО розробці та написанню проектів. Навчання громадських організацій підтримала неурядова громадська організація FOCCUS, або «Друзі Чорнобильських центрів у США».

Ухвалена Боярською міською радою Програма “Підтримка громадських ініціатив”, яка народилася за ініціативою третього сектору,  значною мірою виконуватися силами самих НДО,  дозволило місту зробити реальний крок уперед на шляху подальшого розвитку громадянського суспільства та якнайповнішого задоволення потреб та інтересів боярчан. У ході розробки Програми були враховані рішення сесій Боярської міської ради, пропозиції виконавчого комітету, громадських організацій, творчих об’єднань.

Робочі зустрічі, круглі столи, практичні семінари, конференція ГО.

В ході реалізації Програми та підготовки до конкурсу соціальних проектів було проведено ряд робочих зустрічей та заходів, з яких чи не найважливішим був  круглий стіл з найактивнішими представниками молоді. Центр зібрав молодих ініціативних людей, об’єднаних у громадські організації та молодіжні клуби, щоб вони могли поділитися своїми планами, ідеями, думками та баченням реалізації конкурсу проектів.  (9 лютого)

Конкурс соціальних проектів

Але наймасштабнішим заходом була конференція неурядових організацій міста та району. 2 березня 2012 року у Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи (м.Боярка) відбулася конференція міських громадських організацій на тему «Перспективи та очікувані результати реалізації Програми по підтримці громадських ініціатив у рамках конкурсу соціальних проектів у місті Боярка у 2012 році».

Конкурс соціальних проектів2

Конференція була присвячена початку реалізації на теренах Боярки Програми «Підтримка громадських ініціатив» на 2012 рік, прийнятої сесією Боярської міської ради. Участь у конференції взяли представники громадських організацій, що зареєстровані та провадять свою діяльність на території Боярки, представники Боярської міської ради та Києво-Святошинської обласної державної адміністрації. На конференції були присутні представники активно діючих громадських організацій, зокрема Ю.І. Єдаков («Міська громада «Боярчани»), Н.О.Семенова (ГДО «Юнісфера»), В.М.Венгер («Жіноча громада»), В.М.Сенчук («Спортивна громада Боярки»), В.І.Боженко («Центр Енерго-Еко»), А.Ф.Кириленко («Відродження Притварки»), О.В. Кликов («Вовк»), С.І.Чуткий («Асоціація багатодітних родин «Велика сім’я»), Т.В.Ковальчук («Родина 7’я») та інші. Особливо було приємно, що на конференції молодіжний громадський рух представляли одночасно три молодіжні ГО: «Молоді регіони» (керівник – В.Слєпов), «Молодіжна платформа» (керівник – В.Мелішенко) і молодіжний клуб «Позитив» (Президент – О.Слєпова). Києво-Святошинську районну державну адміністрацію представляв заступник голови РДА з соціальних питань Анатолій Іскоростеньський.

Навчальні заходи

16 березня 2012 року в Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення відбувся перший тренінг з написання проектів для громадських організацій міста. Вів тренінг один з кращих спеціалістів у цій галузі Руслан Краплич.

Конкурс соціальних проектів3

Навчання відбулося за сприяння американської неурядової організації «Друзі чорнобильських центрів у Сполучених Штатах» (FOCCUS). У результаті цього навчального курсу планується отримати низку проектів, що будуть розроблені представниками НДО міста та подані на Боярський міський конкурс проектів.

Участь у першому 8-годинному тренінгу взяли представники 14 державних установ міста та громадських організацій. Представниками громадських організацій було озвучено кільканадцять потенціальних проектів. Цікаво, що ідеї більшості з них так чи інакше стосувалися здорового дозвілля боярчан: реставрація паркових зон; відкриття достатньої кількості дитячих гуртків у старій Боярці; створення центру для дозвілля людей похилого віку; облаштування спортивних майданчиків; очистка водойм, щоб у них було безпечно купатися; облаштування зон відпочинку біля озер та ставків; створення міського осередку культури; збільшення кількості дитячих майданчиків в історичній частині міста; ремонт музичної школи; поповнення новими книжками бібліотечних фондів.

А ще представники громадських організацій мріють про достатнє освітлення у Боярці, встановлення урн для сміття, озеленення та ландшафтний дизайн міста, розробку генерального плану, облаштування притулку для тварин.

Крім того, представники ГО переймаються допомогою багатодітним сім’ям у спорядженні 1 вересня дітей до школи; митцям, що починають творчу діяльність у зрілому віці; інвалідам по безперешкодному пересуванню містом; втіленням у життя закону про заборону паління у громадських місцях.

Тож можемо зробити висновок, що найбільша кількість пропонованих на обговорення ідей проектів стосувалася вирішення проблем дитячого, молодіжного і сімейного дозвілля та проблеми безпритульних тварин на вулицях міста.

Конкурс соціальних проектів4

На черговій зустрічі ГО 24 березня був присутнім міський голова Боярки Тарас Добрівський. На  цій зустрічі обговорювався формат системної співпраці з неурядовими організаціями міста. Було розглянуто можливість створення ради громадських організацій. З часом ця ідея трансформувалася у створення при Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення клубу «Активіст», котрий об’єднав би не тільки представників НУО, але й просто активних громадян міста.

А на практичному семінарі «Ідея – дія – результат»  (24 березня) представники найбільш активних громадських організацій озвучували ідеї проектів, котрі вони планують подавати на конкурс соціальних проектів. Найбільш продуктивним виявилося загальне обговорення, коли активні жителі міста висловлювали свої критичні зауваження щодо проектів своїх партнерів, пропонували шляхи покращення проектів та свою допомогу. Не обійшлося без гіркої ноти, оскільки учасники семінару пропонували дуже корисні для міста ідеї, на реалізацію котрих знадобляться поки що недоступні матеріальні та людські ресурси.

Потім відбувся ряд індивідуальних консультацій з окремими організаціями, написання ними проектів, доопрацювання, розробка бюджетів тощо.

Конкурс соціальних проектів-2012

На конкурс було подано 9 проектів, з яких на першому турі конкурсу було допущено до конкурсу 8. Перший тур конкурсу відбувся 14 травня 2012 року у Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення. Експертною комісією були розглянуті конкурсні пропозиції щодо їхньої відповідності вимогам, викладеним у Положенні про конкурс проектів. За результатами розгляду конкурсних пропозицій комісія визначила ті проекти, що були допущені до участі у другому етапі.

Конкурс соціальних проектів6

21 травня 2012 року відбувся відкритий публічний захист проектів, допущених до 2-го туру. Керівники проектів захищали проектні пропозиції, подані на конкурс від громадських організацій «Жіноча громада», «Центр розвитку громад», «Спортивна громада Боярки», «Академія стратегічних наук», молодіжний клуб «Позитив», «Асоціація багатодітних родин «Велика сім’я».  Із захистом проектів виступили Сергій Чуткий, Марія Кириленко, В’ячеслав Сенчук, Зоя Бургонська, Віра Венгер, Оксана Слєпова, Олена Дзюбенко, Ганна Фломбойм.

Кожен із виступів мав свою специфіку, але всі відрізнялися ґрунтовністю, аргументованістю і логічністю викладу. Все це пожвавлювали яскраві мультимедійні презентації, роздруковані ілюстрації і навіть макети.

А 23 травня 2012 року для остаточного визначення переможців конкурсу соціальних проектів у Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації у повному складі зібралася конкурсна комісія. На засіданні головував Боярський міський голова Тарас Добрівський. Було прийняте рішення підтримати всі проекти, допущені до 2-го етапу конкурсу. Водночас кошториси проектів були піддані значному коригуванню.

А надалі почалося те, що стало найцікавішим для жителів Боярки,  – реалізація проектів, що перемогли.

 Читати про проекти.

Vkontakte Facebook Twitter