Святкова реабілітація

Реабілітація святом

Найбільш яскравий період року – час  зимових свят –  добіг свого кінця.  Цього разу святковий марафон у Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації тривав протягом місяця: із 19 грудня по 19 січня. У День святого Миколая Чудотворця спеціалісти ЦСПР разом з волонтерами організували і провели свято для хворих дітей, на котре був запрошений прем’єр-міністр України Микола Азаров. А на Богоявлення в суботу 19 січня  прихильники змістовного сімейного дозвілля, котрі щосуботи збираються в нашому клубі «Релакс», мали приємність переглянути останню виставу «Різдвяна історія» дитячого  волонтерського лялькового театру.   За місяць було підготовлено і проведено  аж  десять заходів для різних категорій населення. У дитячих святах взяли участь маленькі пацієнти, батьки  та медперсонал Київської обласної дитячої лікарні; діти з ГО «Асоціація багатодітних родин «Велика сім’я» та «Дзвони Чорнобиля Києво-Святошинського району»;  вихованці дитячого навчального закладу «Спадкоємець»; діти, підлітки та дорослі, об’єднані в клуби «Позитив», «Затишок» та «Релакс».  Загалом у святкових заходах, організованих та проведених спеціалістами Центру реабілітації,  взяли участь 410 жителів  Боярки та регіону.

Спеціалісти ЦСПР звикли дарувати радість у цей час всім, хто  знаходиться поряд: дітям і дорослим, що перебувають у лікарні, приходять  до Центру на консультації та тренінги;  тим, хто відвідує гуртки та збирається на клубні зустрічі; співпрацює з нами в громадських організаціях міста; просто знайомим і друзям.

І знову нам доводиться відповідати на питання. Ми розказуємо людям, які потрапляють до Центру вперше,  хто ми і для чого це робимо. А тим, хто вже знає нас, – обґрунтовуємо, чому  «серйозні» психологи і соціальні педагоги стають на якийсь час «масовиками-затійниками».

Справа в тому, що соціально-психологічна реабілітація має багато видів і форм, серед яких не останнє місце займає реабілітація святом.  Ніхто не буде заперечувати, що свято приносить радість, яка супроводжується відчуттям енергії та сили. Впевненість і особиста значимість, яких набуваєш, переживаючи радість, дають відчуття спроможності долати труднощі і насолоджуватися життям; любити весь світ і себе в ньому.  Радісні переживання надзвичайно корисні. Коли ми їх відчуваємо, всі системи нашого організму функціонують легко та вільно; розум і тіло знаходяться в розслабленому стані, і цей відносний фізіологічний спокій дозволяє нам відновити запаси енергії. Вчені з’ясували, що радісні переживання значно прискорюють процес одужання, підвищують імунітет. Саме тому спеціалісти ЦСПР приділяють таку увагу концертам, святковим розвагам та виставам.  Саме тому працюють над тим, щоб дарувати дітям і дорослим радість.  А допомагають їм ті, хто так само розуміє, що дітям вкрай потрібні святковий настрій, казка і солодкі сюрпризи.   Цього року це депутат Боярської міської ради Андрій Арчаков, депутат Ірпінської  міської ради Дмитро Войцех, депутат Київської обласної ради Леонід Танцюра та його помічник Артур Козачук, молодь з клубу «Позитив», Міжнародна ГО «Жіноча громада», фірма «ДАНІКА», Міжнародний благодійний фонд «Можливості», ексклюзивний партнер Міжнародної організації «Сумка самарянина»,  та Києво-Печерська Лавра.

 Заст.  директора ЦСПР Бондаренко Т.М.
Стати мамою

Стати мамою

У житті кожної сім’ї період очікування народження дитини – особливий. Поява на світ першої дитини, а втім, і другої, і третьої приносить із собою зміни.  Для когось вони незначні, для інших –  грандіозні. Серед усієї сукупності таких сімей можна виділити ті, котрі хочуть дізнатися якомога більше про даний період життя, підготуватися до несподіванок та сюрпризів, знайти підтримку. Саме такі сім’ї звертаються до ЦСПР за індивідуальною чи сімейною консультацією, беруть участь у програмі «Стати мамою».

Програма, орієнтуючись на різні запити, спрямована на проведення роботи у кількох напрямках, таких як підвищення рівня знань про вагітність, пологи, розвиток дитини; психологічну підготовку до пологів; особистісне зростання; освоєння навичок догляду за дитиною. Проте часи змінюються, і якщо в 2005 році пріоритетним було інформування щодо фізіології пологів, особливостей годування дитини та проведення гігієнічних процедур, то актуальність програми на даний момент пов’язана з потребою сім’ї у чітких орієнтирах в сучасному інформаційному просторі. Психолог, працюючи за програмою, націлений  на  індивідуальну допомогу  сім’ї у визначенні того найголовнішого, що необхідно знати в цей життєвий період.

Стати мамою

Починаючи з 2008 року проводиться лонгітюдне дослідження, яке  дає можливість об’єктивно оцінити зацікавленість жителів м.Боярки та сіл району в психологічній підготовці до народження дитини та догляду за нею, а також долучити до програми нових учасників.  Анкетування, проведене психологом ЦСПР та волонтером-соціологом, спрямоване на визначення питань, які  найбільше цікавлять  вагітних жінок та їх чоловіків.

Моніторингове дослідження тривало у період із 2008 по 2013 рік.  Було опитано 40 респондентів (за кожен звітний період) віком від 17 років, до складу яких входили чоловіки та жінки, що готуються стати батьками. Опитування проводилось у жіночій консультації  Києво-Святошинського району методом анкетування, котре пропонувало  альтернативні запитання на визначення пріоритетно цікавих тем щодо майбутнього материнства\батьківства. Загальна вибіркова сукупність склала 120 респондентів.

Таким чином загальна картина дослідження розкривається у нижче наведених даних:

 Моніторинг

Дані наведені у відсотковому значенні від загальної кількості опитаних за кожен рік.

Як бачимо, пріоритетність тем  відрізняється в кожен період дослідження.

В 2008 році опитуваних найбільше цікавили питання пов’язані з особливостями  психологічного стану вагітних, зменшенням  емоційного напруження і страхів, з фізіологією  пологів.

Для вагітних 2010 року найважливішими були теми: психологічні потреби новонародженихроль чоловіка в період вагітності, під час пологів та після народження,  а  також  як все встигати, коли народиться дитина.

На початку 2013 (січень) вагітні та їх чоловіки на чільне місце поставили питання, що стосуються фізіології пологів, практичних навичок догляду за новонародженим, зменшення  емоційного напруження і страхів.

З наведених даних також можна зробити висновок, що за досліджуваний період найменш цікавими для майбутніх батьків є теми про стосунки з близькими та родичами, відповідно відсоток зацікавлених складає 5% та 7,5%. Така ситуація спостерігається впродовж трьох досліджуваних років. На даний час тенденція залишається незмінною.

Сталим можна відзначити інтерес до таких тем, як: практичні навички догляду за новонародженим; все, що вам потрібно знати про пологи – даний показник зацікавленості дещо варіюється, але в цілому залишається в межах 40-45%.

Беручи  участь у  програмі «Стати мамою», вагітні жінки та їх чоловіки можуть самостійно визначати теми занять, обираючи найбільш актуальні для себе. Як правило, лише інформації, на відміну від ситуації 2005-2008 років вже недостатньо. Учасники програми  частіше цікавляться практичними сторонами реальності, які обов’язково мають підкріплюватись теоретичними положеннями.

Порівняння статистичних даних  кількості учасників програми «Стати мамою» та кількості проведених занять протягом досліджуваного періоду демонструє значне зниження показників в період з 2008 по 2010, що  пов’язане із зміною форм звітності про роботу спеціалістів ЦСПР. Періоди 2010 та 2012 років більш стабільні. Показники відвідуваності занять знаходяться приблизно на однаковому рівні. Кількість

Таким чином,  не зважаючи на доступність і широкий вибір інформації з питань вагітності, пологів та догляду за дитиною,  запит населення на  психологічну підготовку не зменшується.  Змінюється пріоритетність тем, але програма «Стати мамою» залишається актуальною і надалі.

Заст. директора ЦСПР, психолог Бондаренко Т.М.

Соціолог  Чіркова Т.В.

 
Лялькова вистава для «Релаксу»

Найбільш шумний та яскравий період року – час  Різдвяних і новорічних свят –   закінчився.  В суботу 19 січня відбулася остання вистава «Різдвяна історія» дитячого  волонтерського лялькового театру. Хотілося порадувати дітей і батьків, які щосуботи збираються в клубі сімейного дозвілля «Релакс».  І це нам вдалося. Щира цікавість і радість світилася в очах маленьких і дорослих глядачів. Вистава, така коротка по тривалості і така вагома за суттю нікого не залишила байдужим.

Підводячи підсумки, можна сказати, що загалом побачили лялькову виставу 162 глядача. Протягом десяти днів відбулося 5 виступів, два з них  проведені як масові заходи ( для пацієнтів КОДЛ та вихованців ДНЗ «Спадкоємець»).  В обласній лікарні «Різдвяну історію» переглянуло 64 хворих дітей та їхні батьки із 6 відділень.

Існує гарна традиція висловлювати вдячність людям, які допомагають  щось створити, надихають і підтримують добрі починання.

Я хочу подякувати о.Сергію, ієрею Свято-Миколаївського храму м.Боярки за поштовх до дій, який підійшов до мене із запитанням: «А що ваш Центр планує зробити на Різдвяні свята для хворих  дітей в  обласній лікарні ?»

Я хочу подякувати дітям-акторам: Яценко Данилові та Уляні, Чаплі Дмитру та Марійці, які не пошкодували свого канікулярного часу на  щоденні репетиції та виступи. А також Черняковій Вікторії та Смірнову Максиму, які допомогли з окремими виставами.

 Різдвяна історія Різдвяна історія Різдвяна історія

Я хочу подякувати Кузнєцовій Діані, чиї авторські ляльки були використані в якості вертепу в одному з епізодів вистави.

Я хочу подякувати директору  Лахтадир Ангеліні та колективу нашого Центру за підтримку та сприяння в підготовці і  проведенні  виступів.

Я хочу подякувати клубу «Позитив» та ГО «Жіноча громада» за  люб’язно надані подарунки для хворих дітей.

Заст. директора Бондаренко Тетяна

 
Свято для «Великої родини» напередодні Різдва

Свято

5 січня, напередодні Різдва Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації гостинно приймав у своїх стінах зібрання громадської організації «Велика родина». Організація об’єднує багатодітні сім’ї Боярки, тож того дня до центру завітало більше десяти дійсно великих і дружних родин.

Свято

Керівник організації, батько однієї з родин Сергій Чуткий привітав усіх зі святом і власним виконанням під гітару колядок надихнув усіх присутніх на невеличкий імпровізований концерт. Діти і дорослі читали вірші, співали пісні й колядки.

Свято

Свято

Згодом, поки батьки вирішували нагальні питання організації, уся малеча взяла участь у веселій ігротеці, яку підготували і провели працівники Центру. Танці, естафети, метання сніжків та багато інших забав підняли усім настрій і доповнили дух наближення свята.

Свято

Ну і, звичайно, не обійшлося без подарунків! На завершення свята «Велика родина» знову зібралася разом у дружному колі дорослих та дітей і кожен отримав свій чудовий унікальний подарунок

Свято

Свято

Свято