Програма підтримки громадських ініціатив на 2012 рік успішно реалізована у Боярці.

Трохи передісторії

Впродовж останніх років Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення цілеспрямовано вивчав стан розвитку місцевих громадських організацій та доклав значних зусиль, щоб згуртувати їх навколо Центру. Відбулася низка круглих столів та окремих робочих зустрічей із членами найактивніших організацій району. Під час цих зустрічей було зібрано інформацію про діяльність ГО, проблеми, із якими вони стикаються, вивчено запит на навчальні заходи, оцінено міру співпраці з місцевою владою.

Проведений аналіз свідчив про те, що   активність  боярчан значною мірою зросла, а міська влада вже була готова до всебічної співпраці з громадянами, об’єднаними у неприбуткові організації. Разом із тим, було зрозуміло, що у повній мірі не були відпрацьовані механізми підтримки органами місцевого самоврядування громадських ініціатив. Водночас більшість місцевих неприбуткових громадських організацій та творчих спілок не мали необхідних знань та достатнього досвіду для розробки та реалізації неприбуткових соціально орієнтованих проектів.

ЦРГ

Громадська організація «Центр розвитку громад» вийшла з ініціативою розробки та втілення у життя Програми підтримки громадських ініціатив. У розробці Програми  безпосередню участь  взяли спеціалісти інформаційно-аналітичної служби ЦСПР. Програма була розроблена за методичної підтримки Творчого об’єднання “TOPO” (Контактної групи в Україні Transparency International).

Конкретні заходи із розбудови громадянського суспільства на рівні Боярської місцевої територіальної громади та проведення конкурсу проектів склали головний зміст Програми «Підтримка громадських ініціатив» на 2012 рік.

А центральною подією реалізації Програми  стало проведення конкурсу соціальних проектів, у котрому взяли участь представники  неприбуткових громадських організацій, що діють на території Боярки.  Підтвердженням того, що Боярська міська рада і громадські активісти ідуть правильним шляхом, свідчила і  нещодавно прийнята Постанова Кабінету Міністрів України  «Про затвердження Порядку проведення конкурсу проектів, розроблених громадськими організаціями та творчими спілками, для виконання яких надається фінансова підтримка». Цим документом було регламентовано проведення конкурсів проектів та порядок їх фінансування місцевим бюджетом.

Це не вперше у м.Боярка проводився конкурс соціальних проектів. Перший такий досвід сягає 2000 року, коли благодійний фонд «Громадський форум» (Голова правління – М.В.Дубовецький) виконав   програму, спрямовану на налагодження ефективної взаємодії між представниками місцевої влади, бізнесу та недержавних неприбуткових організацій в місті Боярка. В рамках цієї програми також був проведений конкурс проектів. Тож коли Валерій Михайлович Дубовецький став заступником міського голови, Боярку знову сколихнула звістка про аналогічний конкурс.

 Але конкурс соціальних проектів не може бути достатньо успішним без навчання членів ГО розробці та написанню проектів. Навчання громадських організацій підтримала неурядова громадська організація FOCCUS, або «Друзі Чорнобильських центрів у США».

Ухвалена Боярською міською радою Програма “Підтримка громадських ініціатив”, яка народилася за ініціативою третього сектору,  значною мірою виконуватися силами самих НДО,  дозволило місту зробити реальний крок уперед на шляху подальшого розвитку громадянського суспільства та якнайповнішого задоволення потреб та інтересів боярчан. У ході розробки Програми були враховані рішення сесій Боярської міської ради, пропозиції виконавчого комітету, громадських організацій, творчих об’єднань.

Робочі зустрічі, круглі столи, практичні семінари, конференція ГО.

В ході реалізації Програми та підготовки до конкурсу соціальних проектів було проведено ряд робочих зустрічей та заходів, з яких чи не найважливішим був  круглий стіл з найактивнішими представниками молоді. Центр зібрав молодих ініціативних людей, об’єднаних у громадські організації та молодіжні клуби, щоб вони могли поділитися своїми планами, ідеями, думками та баченням реалізації конкурсу проектів.  (9 лютого)

Конкурс соціальних проектів

Але наймасштабнішим заходом була конференція неурядових організацій міста та району. 2 березня 2012 року у Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи (м.Боярка) відбулася конференція міських громадських організацій на тему «Перспективи та очікувані результати реалізації Програми по підтримці громадських ініціатив у рамках конкурсу соціальних проектів у місті Боярка у 2012 році».

Конкурс соціальних проектів2

Конференція була присвячена початку реалізації на теренах Боярки Програми «Підтримка громадських ініціатив» на 2012 рік, прийнятої сесією Боярської міської ради. Участь у конференції взяли представники громадських організацій, що зареєстровані та провадять свою діяльність на території Боярки, представники Боярської міської ради та Києво-Святошинської обласної державної адміністрації. На конференції були присутні представники активно діючих громадських організацій, зокрема Ю.І. Єдаков («Міська громада «Боярчани»), Н.О.Семенова (ГДО «Юнісфера»), В.М.Венгер («Жіноча громада»), В.М.Сенчук («Спортивна громада Боярки»), В.І.Боженко («Центр Енерго-Еко»), А.Ф.Кириленко («Відродження Притварки»), О.В. Кликов («Вовк»), С.І.Чуткий («Асоціація багатодітних родин «Велика сім’я»), Т.В.Ковальчук («Родина 7’я») та інші. Особливо було приємно, що на конференції молодіжний громадський рух представляли одночасно три молодіжні ГО: «Молоді регіони» (керівник – В.Слєпов), «Молодіжна платформа» (керівник – В.Мелішенко) і молодіжний клуб «Позитив» (Президент – О.Слєпова). Києво-Святошинську районну державну адміністрацію представляв заступник голови РДА з соціальних питань Анатолій Іскоростеньський.

Навчальні заходи

16 березня 2012 року в Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення відбувся перший тренінг з написання проектів для громадських організацій міста. Вів тренінг один з кращих спеціалістів у цій галузі Руслан Краплич.

Конкурс соціальних проектів3

Навчання відбулося за сприяння американської неурядової організації «Друзі чорнобильських центрів у Сполучених Штатах» (FOCCUS). У результаті цього навчального курсу планується отримати низку проектів, що будуть розроблені представниками НДО міста та подані на Боярський міський конкурс проектів.

Участь у першому 8-годинному тренінгу взяли представники 14 державних установ міста та громадських організацій. Представниками громадських організацій було озвучено кільканадцять потенціальних проектів. Цікаво, що ідеї більшості з них так чи інакше стосувалися здорового дозвілля боярчан: реставрація паркових зон; відкриття достатньої кількості дитячих гуртків у старій Боярці; створення центру для дозвілля людей похилого віку; облаштування спортивних майданчиків; очистка водойм, щоб у них було безпечно купатися; облаштування зон відпочинку біля озер та ставків; створення міського осередку культури; збільшення кількості дитячих майданчиків в історичній частині міста; ремонт музичної школи; поповнення новими книжками бібліотечних фондів.

А ще представники громадських організацій мріють про достатнє освітлення у Боярці, встановлення урн для сміття, озеленення та ландшафтний дизайн міста, розробку генерального плану, облаштування притулку для тварин.

Крім того, представники ГО переймаються допомогою багатодітним сім’ям у спорядженні 1 вересня дітей до школи; митцям, що починають творчу діяльність у зрілому віці; інвалідам по безперешкодному пересуванню містом; втіленням у життя закону про заборону паління у громадських місцях.

Тож можемо зробити висновок, що найбільша кількість пропонованих на обговорення ідей проектів стосувалася вирішення проблем дитячого, молодіжного і сімейного дозвілля та проблеми безпритульних тварин на вулицях міста.

Конкурс соціальних проектів4

На черговій зустрічі ГО 24 березня був присутнім міський голова Боярки Тарас Добрівський. На  цій зустрічі обговорювався формат системної співпраці з неурядовими організаціями міста. Було розглянуто можливість створення ради громадських організацій. З часом ця ідея трансформувалася у створення при Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення клубу «Активіст», котрий об’єднав би не тільки представників НУО, але й просто активних громадян міста.

А на практичному семінарі «Ідея – дія – результат»  (24 березня) представники найбільш активних громадських організацій озвучували ідеї проектів, котрі вони планують подавати на конкурс соціальних проектів. Найбільш продуктивним виявилося загальне обговорення, коли активні жителі міста висловлювали свої критичні зауваження щодо проектів своїх партнерів, пропонували шляхи покращення проектів та свою допомогу. Не обійшлося без гіркої ноти, оскільки учасники семінару пропонували дуже корисні для міста ідеї, на реалізацію котрих знадобляться поки що недоступні матеріальні та людські ресурси.

Потім відбувся ряд індивідуальних консультацій з окремими організаціями, написання ними проектів, доопрацювання, розробка бюджетів тощо.

Конкурс соціальних проектів-2012

На конкурс було подано 9 проектів, з яких на першому турі конкурсу було допущено до конкурсу 8. Перший тур конкурсу відбувся 14 травня 2012 року у Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення. Експертною комісією були розглянуті конкурсні пропозиції щодо їхньої відповідності вимогам, викладеним у Положенні про конкурс проектів. За результатами розгляду конкурсних пропозицій комісія визначила ті проекти, що були допущені до участі у другому етапі.

Конкурс соціальних проектів6

21 травня 2012 року відбувся відкритий публічний захист проектів, допущених до 2-го туру. Керівники проектів захищали проектні пропозиції, подані на конкурс від громадських організацій «Жіноча громада», «Центр розвитку громад», «Спортивна громада Боярки», «Академія стратегічних наук», молодіжний клуб «Позитив», «Асоціація багатодітних родин «Велика сім’я».  Із захистом проектів виступили Сергій Чуткий, Марія Кириленко, В’ячеслав Сенчук, Зоя Бургонська, Віра Венгер, Оксана Слєпова, Олена Дзюбенко, Ганна Фломбойм.

Кожен із виступів мав свою специфіку, але всі відрізнялися ґрунтовністю, аргументованістю і логічністю викладу. Все це пожвавлювали яскраві мультимедійні презентації, роздруковані ілюстрації і навіть макети.

А 23 травня 2012 року для остаточного визначення переможців конкурсу соціальних проектів у Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації у повному складі зібралася конкурсна комісія. На засіданні головував Боярський міський голова Тарас Добрівський. Було прийняте рішення підтримати всі проекти, допущені до 2-го етапу конкурсу. Водночас кошториси проектів були піддані значному коригуванню.

А надалі почалося те, що стало найцікавішим для жителів Боярки,  – реалізація проектів, що перемогли.

 Читати про проекти.
Діяльність ЦСПР за 2012 р.

Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи протягом  2012 року  керувався у своїй роботі Положенням від 17.08.2000р. № Р-6 421, затвердженим розпорядженням МНС України і Київської облдержадміністрації.

Графік5

За  2012 рік спеціалістами Центру було надано соціально-психологічну допомогу  16094 особам, що значно більше, аніж у минулих роках.

З них:

  • Дітей  – 5203
  • Підлітків  – 5985
  • Дорослих – 4906

Для досягнення програмних цілей спеціалістами Центру застосовувалися різноманітні форми роботи, а саме: індивідуальні консультації дітей, підлітків та дорослих; сімейне консультування; психодіагностика; психокорекційні індивідуальні та групові заняття; інформаційні зустрічі; тренінги; семінари; клубна робота та масові заходи.

Щороку ЦСПР звітується за двома основними напрямками роботи: на лікарню та на громаду регіону.

 Протягом звітного періоду тривала активна робота спеціалістів ЦСПР у стаціонарних відділеннях Київської обласної дитячої лікарні (КОДЛ). Було розроблено та підписано договір про співпрацю в рамках програми «Лікарня, дружня до молоді». Регулярно проводились робочі зустрічі з представниками адміністрації, завідувачами відділеннями та іншим медперсоналом з метою  вирішення поточних проблем спільної діяльності та обговорення перспектив подальшої співпраці.

Графік4

За 2012 рік  відбувся 1301 факт індивідуальної роботи (включаючи  психологічні консультації) безпосередньо на базі лікарні. Також значну частину консультацій та індивідуальної роботи з клієнтами КОДЛ психологи провели в кабінеті для консультування в приміщенні ЦСПР. Індивідуальна робота та консультації спеціалістів Центру дають  можливість маленьким пацієнтам та їх батькам отримати необхідну соціально-психологічну підтримку, вирішити особистісні психологічні проблеми, обговорити життєві перспективи, а також  активізувати внутрішні ресурси для скорішого одужання.

Порівняно з минулим роком спостерігається зростання процентного відношення роботи в лікарні порівняно з роботою в громаді.

Графік3

Графік8

Збільшилась також кількість групової роботи з пацієнтами лікарні: було проведено 494 групових занять (включаючи  психологічні тренінги) для 3052 осіб. (Для порівняння: в 2011 – 325 заходів для 2434 особи). Організовували і проводили свята для пацієнтів лікарні, їх батьків та медперсоналу.

Разом із тим, Центр не менш успішно працював у 2012 році на громаду району.

У рамках співпраці із загальноосвітніми навчальними закладами спеціалісти ЦСПР широко практикували тренінгові заняття для різних вікових категорій: від першокласників до випускників.

Продовжується робота із батьківською громадськістю району. У ЦСПР протягом року тричі збиралися голови батьківських комітетів 37 шкіл Києво-Святошинського району задля вирішення своїх поточних питань і для проходження психологічних тренінгів.

Можна сказати, що протягом 2012  ЦСПР у співпраці із ГО «Центр розвитку громад» став міським центром соціальної активності. За звітний період була реалізована Програма підтримки громадських ініціатив на 2012 р., було проведено конкурс соціальних проектів;  реалізовано проекти «Безпека на дорозі», «Сприяння соціальному підприємництву»,  «Релакс»,  «Позитивний погляд-2012», «Позитивні лісовички», «Порив до небес», «Сімейна творча майстерня», «Шаховий клуб «Еліт-інтелект»; відбувся Молодіжний мистецький фестиваль імені Івана Коваленка (загалом 11 програм та проектів). Ці  масштабні заходи були реалізовані спеціалістами ЦСПР та волонтерами при підтримці місцевої влади.

Протягом 2012 на базі ЦСПР працювало 10 клубів та гуртків.

Графік1

 З метою соціально-психологічної реабілітації населення, що  постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи,   спеціалістами ЦСПР впродовж року реалізовувалася нова програма «Духовне відродження». В рамках цієї програми влаштовувалися численні творчі вечори, художні виставки, урочисті відкриття меморіальних дощок.  Було розроблено та  подано до Боярської міської ради проект «Боярська мистецька скарбничка» та проведено масшатбний Молодіжний мистецький фестиваль імені Івана Коваленка, що включав у себе поетичний конкурс, конкурс вокалістів, гітаристів, вокальний та заключний гала-концерт.

Центр працює також і з незахищеними верствами населення. У 2012 році особливу увагу спеціалісти Центру приділяли хворим дітям, сиротам та дітям із багатодітних родин, залучаючи до цього напрямку роботи  волонтерів з молодіжного клубу «Позитив» та з числа учнів загальноосвітніх шкіл. Традиційно рік закінчився масовими заходами для пацієнтів КОДЛ та боярчан  присвяченими до Дня Св. Миколая.

В зв’язку з цим значно зросла кількість учасників масових заходів у 2012 році.

Графік9

За  2012 рік  спеціалістами ІАС було здійснено  243 авторських публікації:  51  – у друкованих ЗМІ та 189  – на сайтах ЦСПР.  Було також здійснено 3 виступи на радіо – 1 на радіо Ера-ФМ та 2 на місцевому радіо м.Боярка.  Було також розроблено 7 інформаційних матеріалів.

Графік7

 Крім того, відбулася публікація  62 матеріалів з числа створених раніше та віднайдених в інших джерелах. Більшість публікацій проілюстровано фотографіями. Загалом за звітний період  було опубліковано  305  матеріалів.

 У звітному періоді спеціалісти ІАС ЦСПР продовжували приділяти значну увагу власним  Інтернет-виданням. Офіційний сайт, портал, блог та сайт-візитка за 2012 рік  налічив 35.255 відвідувачів. За весь час існування сайтів ЦСПР (з 2004 року)  нараховано   4.068.639 переглядів.

Стабільно працює та поповнюється інформацією офіційний сайт Центру.  Розгалужена рубрикація сайту в повній мірі відображає соціально-психологічну та інформаційну діяльність спеціалістів центру, напрямки співпраці з державними та громадськими організаціями, різні форми роботи та категорії населення, які охоплює ЦСПР своєю діяльністю.

 Протягом року тривала робота по підвищенню кваліфікації спеціалістів центру. Чотири психолога ЦСПР було підготовлено до атестації, котру вони успішно  пройшли в 2 кв. В 2012 р. відбулося 4  методичні ради. Було проведено 13 семінарів на психологічну та соціальну тематику для спеціалістів ЦСПР із залученням наукового співробітника Інституту психології АПН України ім. Г. Костюка Царенко Л.Г. та кваліфікованих спеціалістів організацій, з якими співпрацює центр.Регулярно проводилася супервізія психологів, соціальних педагогів та працівників.

Таким чином, Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення за звітний період значну увагу приділив активізації роботи як у громаді, так і в лікарні, підвищенню кваліфікації спеціалістів  Центру;  розробляв та впроваджував нові програми та проекти;  розвивав клубну роботу з молоддю та іншими категоріями населення, що постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Заступник директора Бондаренко Т.М.
Новорічна вистава для хворих діточок

Новорічна вистава

3 січня 2013 року учасники Молодіжного клубу «Позитив» виступили із новорічною виставою для діточок, які знаходяться на лікуванні у Київській обласній дитячій лікарні. За 10 років це вже стало справжньою традицією. Хочемо представити позитивчиків, які зробили справжнє свято:

Новорічна вистава2Сніговик 1 – Іванов Микола, Сніговик 2 – Ніколенко Богдан,  Снігова Королева – Матюшко Євгенія, Снігуронька – Дзюбенко Олена, Дід Мороз – Юхименко Роман, Герда – Богатиренко Вікторія, Кай – Красноухов Анатолій, Старий рік – Мусаєва Каміла, Віхола Снігопадівна – Шаблій Анастасія, Снєжинкіна – Журбас Оксана, Буралькін – Лаврик Тетяна.

Новорічна вистава3

Цього року позитивчики все зробили власноруч – за місяць до Нового року провели акцію зі збору подарунків у школах нашого  міста.  Хочемо висловити подяку Боярській ЗОШ №5 та ЗОШ № 1 за найбільшу активність. Завдяки подарункам, які ви зібрали, кожна дитинка лікарні отримала м’яку іграшку та книжечку (олівці, фарби, пластилін, фломастери, блокноти).

Новорічна вистава1Хочемо також висловити подяку  Шевель Вєроніці Миколаївні, Кліментовій Лесі Володимирівні, Шаблій Анастасії, Чорнобров Ользі,  Слєпову Євгену Олексійовичу за надані подарунки для діточок. Ми  дуже цінуємо Вас і Вашу підтримку!

                                                                     Оксана Слєпова