Центр Розвитку Громад (ЦРГ). Новини, проекти, звіти, документи
   

   
 • Основні розділи

  • ПРО ЦЕНТР
  • ПЕРЕНЕСТИ
  • ОБ’ЯВИ, ПОВІДОМЛЕННЯ
  • РОБОТА В ЛІКАРНІ
  • СОЦІАЛЬНА РОБОТА
  • ДУХОВНЕ ВІДРОДЖЕННЯ
  • МОЛОДІЖНІ КЛУБИ

 •  
 • Лінки

 • Friends of Chernobyl Centers


 

 

Ковчан О.В. Дипломна робота бакалавра: ПР у соціальних програмах по підтримці сімї. – К.: Київський національний університет культури та мистецтв, 2011. – 45 с.

2.2. Форми ПР у реалізації окремих проектів за програмою «Сімейні цінності»

Можна спостерігати типові, роками відпрацьовані спеціалістами ЦСПР ПР-роботи  при реалізації окремих проектів за програмою «Сімейні цінності»:

Поширення інформаційних матеріалів. Розміщуються об’яви та розповсюджуються інформаційні листки та буклети у ключових місцях (школи, лікарні, бібліотеки, інші заклади  району). Розповсюджуються інформаційні матеріали серед учасників ПР-заходів та тренінгів.

Робота зі ЗМІ. З метою ознайомлення населення з цілями, завданнями, змістом проекту, а також запланованими заходами публікуються статті в місцевих ЗМІ.  З них обов’язковими є  стаття про початок проекту з аналізом поставлених проблемних питань, висвітлення круглих столів та інших ПР-заходів та заключна стаття за результатами проекту. Пишуться та публікують статті, присвячені темам проектів: стосунки з батьками, необхідність вчити дітей критичному мисленню та вмінню казати «ні» тощо. (Див. у додатках тематичні статті  в рубриці «Сімейне коло» в  газеті  «Дзеркало тижня»).

Організація ПР-заходів. За кожним проектом проводиться 2 круглих столи: перший – на початку, щоб привернути увагу до актуальності піднятих тем серед цільових груп проекту (представників влади, освітян, медиків, правоохоронних органів, громадських організацій тощо);  заключний – наприкінці проекту, щоб прозвітуватись про результативність проведеної роботи, вислухати враження безпосередніх учасників, проаналізувати ефективність проекту, намітити плани на майбутнє тощо.

Лобіювання.  Чимало проектів ЦСПР є прикладом успішного лобіювання інтересів місцевої громади в Боярській міській раді, зокрема проект «Сімейне порозуміння» та  програма  «Підтримка громадських ініціатив».

ПР у мережі Інтернет.  Центр соціально-психологічної реабілітації населення має власні Інтернет-ресурси: офіційний сайт, неофіційний блог здорового способу життя та психологічний портал.  На сайтах провадиться активна інформаційна діяльність, висвітлюються заходи, публікуються статті на актуальні соціальні та психологічні теми. Публікації ілюструються фотографіями. Проекти також висвітлюються у соціальній мережі «Facebook», яка виконує як інформаційну функцію, так і функцію зворотного зв’язку.

Водночас  можна спостерігати, що кожен із проектів має  свою специфіку з точки зору застосування певних методів піару.  Найбільш вдалими в цьому аспекті є проекти «Здорове майбутнє» (2006 р.), «Дбаймо про себе» (2008),  «Безпечна поведінка» (2010) та «Сімейне порозуміння» (2010).  Зосередимось на тих особливостях зв’язків з громадськістю, які має кожен із проектів.

Проект  «Здорове майбутнє»  (програма ЦСПР «Сімейні цінності»).

Проект «Здорове майбутнє» базується на тій ідеї, що побудова  життєздатної сім’ї, котра дасть здорових нащадків, – це шлях до сталого розвитку суспільства.  ПР як самого проекту, так і ідей, на якому він базується, було побудовано на тому, щоб зробити заходи за проектом якомога біль резонансними в своїй цільовій групі (підлітки).

Пропаганда здорового способу життя та сімейних цінностей через проект «Здорове майбутнє» була реалізована у середовищі тинейджерів порівняно невеликого регіону (м. Боярка) шляхом проведення  п’яти  тренінгових занять для кожного з десятих класів всіх навчальних закладів міста (5 загальноосвітніх шкіл та Києво-Святошинська районна класична гімназія). Таким чином, соціально-психологічним впливом було охоплено практично всю вікову категорію 16-17 років.

Тематика тренінгів була обрана  таким чином, щоб викликати зацікавленість серед підлітків, спонукати їх не тільки до свідомої участі в заняттях, але й до розповсюдження інформації про  них у середовищі однолітків:

 • «Перша зустріч» –  допомогти підліткам замислитися над важливістю свідомого вибору супутника життя.
 • «Він та вона» – формувати відповідальне ставлення до сімейного життя; відпрацювати навички конструктивних  способів  поведінки в  конфліктних ситуаціях.
 • «Батьки і діти» –  вчити молодих людей формувати стосунки із своїми батьками сьогодні і своїми дітьми завтра; формувати свідоме ставлення до батьківства.
 • «Вміння сказати «ні» – допомогти підліткам усвідомити зв’язок між їхньою теперішньою  поведінкою та здоров’ям їх майбутніх дітей; закласти розуміння небезпеки для нащадків  ранніх статевих стосунків, хвороб, що передаються статевим шляхом, ВІЛ/СНІД, абортів; закласти навички відповідальної поведінки.
 • «Моє здоров’я – це здоров’я моїх майбутніх дітей» – допомогти дітям усвідомити, наскільки їхні шкідливі звички, нераціональне харчування, психологічні стреси та  поведінка впливають на їх здоров’я та здоров’я їх майбутніх дітей.

Ці тренінгові заняття супроводжувались психологічними консультаціями вихідного дня, спрямованими на більш глибоке індивідуальне опрацювання проблем, виявлених у ході тренінгових занять.

При розробці тренінгових занять було використано принцип  комплексного  – і раціонального, і емоційного – впливу на підлітків. Особлива увага була приділена тому, щоб заняття були нестандартні, веселі та цікаві. З цією метою були використані різні форми роботи з молоддю – ігри, психологічні етюди, елементи артотерапії тощо.

Найбільш емоційне і відповідно результативне з точки зору впливу на сімейні стосунки заняття відбулися за темою «Батьки та діти». За результатами цих занять було опубліковано статтю «Батьку, чому ж ти такий?» (газ. «Дзеркало тижня» – див. додатки), що викликало другу хвилю резонансу у спільноті.

Поставлені за проектом  ПР завдання було стовідсотково досягнуто – проект сколихнув молодь міста, спонукав до  численних індивідуальних звернень молодих людей до психологів Центру. Це в свою чергу стимулювало створення на базі Центру молодіжного клубу «Позитив»: ось уже багато років щосереди психолог ЦСПР проводить для підлітків аналогічні тренінгові заняття, практикуються також і інші форми роботи.

Проект «Не дай себе заманити» (програма ЦСПР «Сімейні цінності»)

Проект «Не дай себе заманити» з точки зору ПР цікавий широким використанням у ньому  інформаційних матеріалів.

Мета проекту – навчити підлітків протистояти тим, хто намагається залучити їх до нездорових та шкідливих занять.

Завдання проекту:

 • Через актуалізацію в душі підлітків сімейних цінностей мотивувати їх до безпечної поведінки;
 • Ознайомити тинейджерів із тими небезпеками, котрі на них чекають у соціумі;
 • Навчити підлітків розпізнавати корисливі наміри тих, хто намагається залучити їх до соціально небезпечної поведінки;
 • Навчити тинейджерів говорити рішуче «ні» тим, хто намагається ними маніпулювати.

Проект «Безпечна поведінка» присвячений проблемі невміння більшості підлітків  протистояти тиску та відпрацьованим технологіям психологічної обробки.  Юнаки та дівчата не завжди вміють розпізнавати істині мотиви корисливих ділків за красивими словами та методами психічного тиску.  Окремі злодії та злочинні структури різного ґатунку – від дрібних шахраїв до представників кримінальних угрупувань –  прагнуть затягти молодих людей до своїх тенет з корисливих міркувань.  Спеціально розроблені тренінгові заняття вчать молодих людей  говорити тверде «ні», достойно протистояти будь-яким методам заманювання, залученню  до небезпечних угрупувань, нездорових розваг, шкідливих звичок.   Пиятика, тютюнопаління, наркоманія, ранні статеві зв’язки, підліткова злочинність – можна боротися окремо з кожною із означених небезпек, а можна вчити нашу молодь загалом протистояти будь-якій обробці, заманюванню, залученню до небезпечної поведінки та нездорового способу життя.

 У ході реалізації проекту широко використовувалися інформаційні матеріали. Під час ознайомчого круглого столу розповсюджувався інформаційний листок про сам проект.  Авторські інформаційні матеріали використовувались також під час тренінгових занять із підлітками.  Потім, по закінченні тренінгу кожен із підлітків отримував інформаційні листки, що містили в собі інформацію, яка допомагала структурувати і закріпити отримані знання та набуті навички. Це були інформаційні листки: «Хто на нас «полює», «Механізми впливу реклами на нашу свідомість»; «Як протистояти кримінальному гіпнозу»; «Говоримо рішуче «ні»»; «Як не дати себе використати» (див. додатки).

За матеріалами тренінгів та розроблених інформаційних листків було написано статті для газети «Дзеркало тижня», котрі після опублікування також були включені до інформаційного пакету, котрий за погодженням із районним відділом освіти було розповсюджено в усіх школах району як матеріал, рекомендований освітянам до виховних годин та батьківських зборів.  (Статті «Давайте подумаємо! Як навчити ти дитину критично мислити»; «Пияцтву – бій! Будьте поруч із дітьми, коли вони дивляться телевізор»; «Навчимо наших дітей говорити тверде «ні» – газ. «Дзеркало тижня», див. додатки).  Таким чином, можна підсумувати, що за невеличким проектом було використано 8 роздаткових інформаційно-просвітницьких матеріалів. З огляду на те, що було продумано шляхи розповсюдження інформації – у 37 загальноосвітніх школах інформацію отримали заступники з виховної роботи, котрі в свою чергу рекомендували ці матеріали класним керівникам та шкільним психологам для роботи на виховних годинах та батьківських зборах – інформацією було охоплено  значну кількість освітян, тинейджерів та їх батьків.

Проект «Сімейне порозуміння» (програма ЦСПР «Сімейні цінності»)

Цей проект цікавий тим, що під час його реалізації було застосовано ПР заходи з різними цільовими групами. Проект було розроблено на запит Боярської міської ради для загальноосвітніх навчальних закладів.

Мета проекту «Сімейне порозуміння» – сприяння оздоровленню сімейних стосунків шляхом  соціально-психологічної  роботи з підлітками та їх батьками.

Завдання проекту:

 • Спонукати підлітків та їх батьків замислитися про свої  стосунки,   сприяти пошуку шляхів порозуміння між  собою;
 • Навчити підлітків розпізнавати батьківську любов за тривогою та заборонами;
 • Надати учителям і батькам підлітків інформацію щодо вікових психологічних особливостей перехідного віку та рекомендації психологів, як уникати сімейних конфліктів.

Заходи за проектом «Сімейне порозуміння»:

 • Круглий стіл, присвячений окресленню проблематики,  інформуванню представників влади, громадських організацій, освітян, ЗМІ  та про тему, мету, завдання та  початок заходів за проектом.
 • Тренінгові заняття для старшокласників шести навчальних закладів м. Боярка, під час котрих підлітки пишуть «звернення до своїх батьків».
 • Систематизація матеріалів,  отриманих за результатами тренінгів  (у тому числі листків зворотного зв’язку).
 • Розробка  інформаційних матеріалів для учителів та батьків підлітків, зокрема,  оформлення пакету «звернень» дітей до своїх батьків.
 • Практичний семінар з головами батьківських комітетів усіх 37 шкіл Києво-Святошинського району, на котрому батьки у свою чергу склали  звернення до своїх дітей, а також отримали інформаційні матеріали для батьківських рад всіх ЗОШ району.
 • Практичний семінар із заступниками директорів шкіл з виховної роботи, соціальними педагогами та шкільними психологами за результатами проекту з метою надання методичних рекомендацій та передачі інформаційних матеріалів для проведення виховних годин та батьківських зборів.

Таким чином, ми бачимо, що в рамках проекту ПР-заходами було охоплено до десятка цільових груп, значимих для ефективної реалізації проекту: представники влади, громадських організацій (круглі столи), заступники директорів загальноосвітніх шкіл з виховної роботи, соціальні педагоги, шкільні організатори та шкільні психологи (практичний семінар), підлітки (тренінгові заняття, виховні години), батьки підлітків (практичний семінар, батьківські збори).

Реальне охоплення проектом молодих людей  та дорослих жителів району було ще більшим, оскільки в реалізації проекту мимоволі були задіяні інші члени тих сімей, у яких є підлітки.  Крім того, про зміст та хід реалізації проекту місцева громада була поінформована через місцеві ЗМІ (друковані та електронні).

Проект  «Дбаймо про себе!» (програма ЦСПР «Сімейні цінності»)

З точки зору ПР в проектах, спрямованих на підтримку сім’ї, цікавий також проект «Дбаймо про себе», спрямований на роботу з сім’ями по пропаганді  здорового способу життя. Цей проект є яскравим прикладом того, як в умовах окремого населеного пункту (села) можна провести ефективну ПР діяльність у рамках обмеженого бюджету. Цей проект було реалізовано в селах Бузова, Горенка,  Дмитрівка, Мироцьке, Шпитьки та Хотів Києво-Святошинського району. Цей проект передбачав проведення широкомасштабної інформаційної кампанії по пропаганді сімейних цінностей та здорового способу життя (ЗСЖ).

Мета: сприяти усвідомленню населенням здорового способу життя як важливого елементу в  системі сімейних цінностей.

Завдання:

 • Актуалізувати знання про ЗСЖ  у тинейджерів.
 • Навчити  регіональних лідерів з числа шкільної молоді розробляти проекти проведення інформаційно-агітаційних кампаній за здоровий спосіб життя та сприяти проведенню таких кампаній.
 • Охопити інформаційно-просвітницькою роботою широкі верстви населення.

Стратегічно проект «Дбаймо про себе» побудовано таким чином, щоб через тренінгові заняття залучити шкільних активістів до проведення інформаційно-агітаційних кампаній за здоровий спосіб життя на територіях, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Цей проект мав комплексний характер і ніс потрійне навантаження: пропаганда сімейних цінностей;  агітація за ЗСЖ;  ПР самого проекту.

Під час тренінгів з місцевими лідерами з числа шкільної молоді  (шкільні активісти, представники шкільних парламентів, окремі активні класи – на вибір адміністрації ЗОШ  кожного з сіл)  та після них відбувалися:

 • Актуалізація знань  підлітків про здоровий спосіб життя.
 • Доопрацювання теми з  урахуванням міри поінформованості конкретної тренінгової групи про ЗСЖ з використанням інформаційних матеріалів.
 • Навчання учасників тренінгу навичкам розробки плану власної  інформаційної кампанії з використанням допоміжних інформаційних тематичних матеріалів.
 • Підготовка в підгрупах проектів проведення у власному регіоні (селі, школі) інформаційно-агітаційної кампанії за здоровий спосіб життя.
 • Оголошення конкурсу між усіма учасниками проекту на кращу інформаційну кампанію та найбільшу кількість поширених інформаційних пакетів.
 • Отримання класними керівниками інформаційних матеріалів для розповсюдження у сім’ях населеного пункту через учнів шкіл (інформаційні листки та анкета).
 • Інформування населення про саме поняття «здоровий спосіб життя» та особливу необхідність вести ЗСЖ в селах, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (розповсюдження інформаційних листків).
 • Заповнення дітьми  психолого-педагогічних анкет та опитування підлітками за цією анкетою своїх батьків.
 • Проведення учасниками тренінгу власних інформаційних кампаній.
 • Передача заповнених анкет до Центру.
 • Заключний розширений  (разом із підлітками) круглий стіл, звіти виконавців інформаційних кампаній, нагородження  грошовими призами переможців конкурсу за найбільшу кількість розповсюджених анкет та за найкращу інформаційно-агітаційну кампанію.

Фактичне  охоплення проектом населення відбувалося за принципом маркетингової піраміди і складало практично все населення кожного конкретного села, що можна прослідкувати за наступною табличкою.

         Захід Цільова аудиторія

Кількість (у середньому)

1. Тренінги Тинейджери, присутні на тренінгу. 15  осіб  х 11 тренінгів = 165 осіб.
2. Поширення інформаційних пакетів (інформаційні листки та анкети) Тинейджери та члени їхніх сімей 100 інформаційних пакетів на кожну тренінгову групу х 11 груп = 1100 чоловік за умови, що в сім’ях з інформаційними матеріалами ознайомиться та відповість на анкетування хоча б один чоловік.
3. Проведення  окремих інформаційних компаній, що були розроблені кожною тренінговою групою Різні категорії населення на вибір розробників окремих інформ. кампаній Залежно від кількості людей, котрі були охоплені інформаційними кампаніями, що були розроблені кожною з груп, – від 100 до тисячі. Якщо це помножити на 11 груп, то кількість охоплених інформа-ційною кампанією людей коливається від 1.100 до 11.000 осіб
4. Інформація про хід реалізаціїпроекту  Читачі  регіональної та   центральної преси; відвідувачі сайту ЦСПР, та інших Інтернет-ЗМІ Прогнозована кількість  також вимірюється десятками тисяч

 Варто підкреслити, що з метою більшої ефективності роботи за проектом  було оголошено конкурс з грошовими призами. Невеличкі суми в умовах міжгрупової конкуренції та обмеженого часу сприяли покращенню командної взаємодії та результативності розповсюдження інформпакетів.

 

Vkontakte Facebook Twitter