Центр Розвитку Громад (ЦРГ). Новини, проекти, звіти, документи
   

   
 • Основні розділи

  • ПРО ЦЕНТР
  • ПЕРЕНЕСТИ
  • ОБ’ЯВИ, ПОВІДОМЛЕННЯ
  • РОБОТА В ЛІКАРНІ
  • СОЦІАЛЬНА РОБОТА
  • ДУХОВНЕ ВІДРОДЖЕННЯ
  • МОЛОДІЖНІ КЛУБИ

 •  
 • Лінки

 • Friends of Chernobyl Centers


 

Вечір роману і романсу за проектом «Книжковий бум»

Автор: Editor Опубліковано: Жовтень - 31 - 2012

Вечір відбувся 19 жовтня 2012 р., у приміщенні гостинної зали Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації населення (м. Боярка, директор – Ангеліна Лахтадир).

Романс… Вічно юний, непідвладний часові, й разом з тим мудрий, як сама вічність, й чарівно-незбагненний, як саме життя… У чому таїна твоя, романсе? Чи не в тому, що, напам’ять знаючи кожний рядочок твій, ми знову й знову прагнемо почути тебе і тим самим долучитися до вічності високим  словом і ніжним акордом…

Тому й не дивно, що гостинна зала того вечора була просто таки переповнена тими, хто прийшов на побачення з романсом…

Одним із найшановніших гостей був Валерій Михайлович Дубовецький – заступник Боярського міського голови з соціальних питань та натхненник багатьох проектів, що реалізуються наразі на теренах Боярки.

Вечір було організовано ГО «Жіноча громада» у співпраці з ГО «Центр розвитку громад». Від творчих особистостей  організаторами вечора виступили боярський художник, поет і бард Андрій Ткаченко (який був ведучим вечора) та його дружина – педагог, музикант і співачка Людмила Горлінська.

Втім, як з’ясувалося, сама ідея вечора стала складовою більш масштабного проекту. Розповідає  директор ЦСПР Ангеліна Лахтадир:

– Вечір романсу та романтичної поезії відбувся в рамках проекту  «Книжковий бум», що фінансується Боярською міською радою. Проект реалізується  Боярським осередком ГО «Жіноча громада» у тісному партнерстві з ГО «Центр розвитку громад» та нашим Центром соціально-психологічної реабілітації населення. Кервіник проекту – Віра Миколаївна Венгер: завідуюча Боярською міською бібліотекою №1 та заступник голови правління ГО «Жіноча громада». Що ж до самого проекту «Книжковий бум», то він став   одним із переможців конкурсу соціальних проектів, який відбувся в рамках  Програми підтримки громадських ініціатив Боярської міської ради.

У ритмах «бабиного» літа… А розпочався вечір виступом Валерії Гоц, лауреатки конкурсу читців, що декілька днів тому відбувся у Боярській ЗОШ №1 у рамках Молодіжного мистецького фестивалю імені Івана Коваленка.  Валерія  прочитала вірш І.Коваленка «Я тут зростав», з яким здобула ІІ місце конкурсу та проспівала  «Лебедину пісню» на слова поета (музика – Т.Володай).

Виступ Валерії задав тон усьому вечорові.   Звучав к залі і класичний російський романс, і  чарівний український, і романси на слова боярських поетів.  Наприклад, Валентина Сіродан виконала свій романс на слова   члена творчого об’єднання  «Боярські  майстри» Олександра Зозулі…

Та були у вечора ще одні «слухачі», які тісними стосами розмістилися безпосередньо на столі перед входом до зали! То – своєрідна «перепустка» на цей вечір: хороші книжки для бібліотеки від учасників заходу.

Розповідає завідувачка  боярською  бібліотекою №1 Віра Венгер:

– Мета проекту «Книжковий бум» – збільшити кількість читачів шляхом поповнення книжкового фонду та залучення нових користувачів бібліотекою. Ця мета передбачає вирішення таких завдань, як   популяризувати бібліотечний заклад та читання як засіб самоосвіти й саморозвитку; поповнити книжковий фонд сучасними виданнями. Адже наша боярська бібліотека №1 розташована в історичній частині міста, де жителі приватного сектору більше читають, аніж користуються Інтернетом. За роки  існування бібліотеки книжковий фонд, на жаль,  застарів, а оскільки коштів для придбання сучасної літератури у нас обмаль,  довелося звернутися по допомогу.  Ми спільно з ГО «Жіноча громада»  написали проект,  який профінансувала Боярська міська рада. За цим проектом ми закупили нову сучасну  літературу, а завдяки цьому заходу зберемо  літературу для поповнення книжкового фонду додатковими виданнями.

Єднає пісня долі і серця…

Втім, повернімося до власне творчого заходу. Своїм пісенним мистецтвом порадували науковий співробітник Боярського краєзнавчого музею Мар’яна Слєпова («Колискова» на слова І.Коваленка та російськомовний класичний романс), Наталя Горенко (пісня на слова Любові Осіпенко), Тетяна Зузанська, Алла Бібік, Алла Баярова і, звісно ж, ведучий вечора Андрій Ткаченко.

Та й поети не залишилися осторонь. Свої вірші прочитали Любов Осіпенко, Олена Новаківська, Анна Відеречко, Віталій Приймаченко, Андрій Ткаченко, Володимир Токовенко. А Ніна Знова, хоча сама вірші не пише, але також на змогла залишитись просто глядачкою, відтак прочитала вірші Маргарити Алігер та Анни Ахматової…

Дійсно, кожен учасник цього вечора романсового одкровення зумів відкрити свою талановиту душу в іншій, невідомій, можливо, і йому самому, іпостасі… Та були серед учасників люди, про яких хотілося б сказати окремо.

По-перше, це – Людмила Сергіївна Ліщинська та Антоніна Антонівна Мартинюк. Багато в чому долі цих двох жінок схожі. Обидві пройшли війну, обидві втратили чоловіків, обидві знайшли себе в пісні… Втім, щодо пісні, то тут випадок особливий.

– Пісня завжди була з нами. Саме вона привела нас до хору ветеранів. Але тільки сьогодні ми відчули в повній мірі її незбагненну силу… – діляться жіночки своїми одкровеннями.

– Невже до цього ніколи романси не виконували?

– Ну чому ж, виконували звісно. Та одна справа співати для себе на кухні чи в хорі: стали в позицію, плечі розправили, руки склали… А такий вечір – зовсім інша справа! Тому, коли почалися репетиції, ми спочатку були дещо шоковані: виявляється, і артистизму наша хорова закалка дуже заважає, і всю красу пісні показати й донести до слухачів не зовсім виходить… Тому дякуємо Андрієві Ткаченку та Людочці Горлінській, які за декілька  вечорів навчили нас не просто співати, а жити піснею на сцені разом із нашими слухачами.

А ось що розказав заступник Боярського міського голови Валерій Дубовецький:

– Соромно зізнатися, але спочатку я не досить серйозно поставився до запрошення на цей вечір. Звісно, знав, що будуть гарні виконавці та душевні пісні… Та знаєте, скільки саме зараз роботи?! Тож вирішив: зайду на хвильку, привітаю мистецьке зібрання та й побіжу далі. Але почуте й побачене, а в першу чергу та неповторна атмосфера щирого й глибинного єднання душ людей, закоханих в романс і ліричну поезію, захопили настільки, що я просто забув не лише про свої наміри, а й про всі ті нагальні важливі справи, які залишилися неначе в іншому житті. Тому що того вечора сама вічність промовляла до серця заповітними словами любові і кохання…

Мабуть, саме ця унікальна атмосфера єднання душ надихнула Валерія Михайловича взяти до рук гітару й вийти перед люди в якості учасника, виконавши пісні «Кохана» та «Черемшина». І так запалив зал, що в єдиному пориві глядачі заспівали разом із ним.

Новій ідеї – втілитись в життя!

По завершенні вечора у неформальній обстановці відбулося спільне засідання ГО «Центр розвитку громад» та «Боярське мистецьке братство». Члени організацій вислухали пропозицію Марії Кириленко, доньки поета І.Коваленка та заступниці голови правління ГО «Центр розвитку громад», про започаткування у Боярці періодичного видання збірок вибраних творів митців, що історично пов’язані з Бояркою, та сучасних авторів. Усі присутні одноголосно підтримали цю пропозицію. Спільно обрали робочу назву майбутньої серії – «Боярська творча скарбничка» (БТС). Правлінням обох організацій було доручено звернутися з листом до Боярської міської ради з проханням визначитись із порядком фінансування цього починання.

…Непомітно проминув час, відведений для побачення з романсом. Схована до кофра гітара, опущена кришка піаніно, закриті збірники поезій… Обмінюючись враженнями, учасники цього чарівного мистецького дійства залишають гостинну будівлю Центру. А романс продовжує жити: в легкому осінньому тумані, що стелиться травою впереміж із ранніми сутінками, в струні гітарній, в клавіші роялю, і в романтичному рядку, й в серцях усіх, небайдужих до таємниць мистецтва…

Радислав Кокодзей, фото автора

Vkontakte Facebook Twitter