Психологічні аспекти програми «Я та моя дитина»

Віковий період дітей молодшої групи є сенситивним для розвитку емоційно-вольової і інтелектуальної сфер психіки. У цей період закладається основа розвитку всіх пізнавальних здібностей людини (відчуття, сприйняття, увага, пам’ять, мова, мислення, уява), розвивається здібність до емоційного спілкування і взаємодії (в першу чергу з матір’ю). Всі ці здібності розвиваються завдяки впливу зовнішніх стимул-реакцій середовища, які, впливаючи на певні рецептори, посилають сигнали до мозку дитини, де створюється образ і відбувається запам’ятовування об’єкту, формуються нервові зв’язки, що і є основою для усього подальшого розвитку дитини. Тому особливо актуальним у цей період є створення довкола дитини певного середовища, котре найкращим чином могло б впливати на розвиток емоційно-вольової та інтелектуальної сфер психіки дитини. Перш за все таким середовищем є взаємодія дитини з матір’ю (що особливо впливає на розвиток емоційної сфери).

Успішний розвиток та  виховання дитини неможливі без любові до неї,  знання її потенційних можливостей, а також без правильного розуміння її проблем і особливостей поведінки. Головним чинником гармонійного розвитку особи  дитини є емоційне відношення батьків до неї.

У дітей раннього віку центральною сферою психології є саме емоційна сфера. А отже, різносторонній розвиток маляти безпосередньо пов’язаний з цією сферою.

Психологи довели, що рання емоційна і психічна депривація негативно впливає на подальший психічний розвиток дитини. Депривація може бути і в повних сім’ях, де є мати і батько, бабусі й  дідусі; навіть в таких умовах маля може відчувати себе самотнім, нелюбом, знедоленим. У чому ж причина таких емоційних станів у дитини? Причина одна – в нас, батьках.

Перші конфлікти  батьків із дітьми виникають приблизно на другому році життя маляти. Приміром, батьки роздратовано роблять зауваження, коли її  дитина тягнеться до блискучого гарячого чайника. Звичайно, вони бояться за свого сина чи доньку, щоб маля не отримало опік, але ж  у цей вік дитя проявляє пізнавальну активність, йому цікаво, тому емоційне зауваження батьків може бути сприймане дитиною як образа. Варто пам’ятати, що емоційні бар’єри, котрі виникають між батьками і дітьми, гальмують розвиток дитини. На зняття подібних бар’єрів і спрямована програма «Я та моя дитина».
Фотовиставка «Позитивний погляд-2012» до Дня Боярки

15 вересня до Дня Боярки спеціалісти Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації населення, члени ГО «Центр розвитку громад» та молодь з молодіжного клубу  «Позитив»  провели  фотовиставку на центральній алеї парку. Організація цієї виставки – це останній етап виконання проекту «Позитивний погляд-2012», що реалізується в рамках конкурсу соціальних проектів Боярської міської ради. У фотоконкурсі взяли  участь команди з усіх шкіл м. Боярка та команда клубу «Позитив» (поза конкурсом). Журі ще вирішуватиме, яка із шкіл перемогла, а поки що пропонуємо загальній увазі відгуки  боярчан та гостей міста про цю цікаву виставку:

 «Ви виросли порівняно з минулим роком. Так тримати! Вітаю з Днем міста!» (Дубовецький Валерій Михайлович, заступник Боярського міського голови з соціальних питань).

«Виставка дуже сподобалася. Особливо природа. Сподобалася немолода пара на фото. Це дуже важливо. У дітей виробляється почуття краси». (Бондаренко Ніна Павлівна, пенсіонерка);

«Усі фото дуже цікаві та оригінальні. Мені сподобалися фотографії з маленькими дітьми». (Михайло Сидор);

«Хороша виставка, багато цікавих фото, є навіть дуже професійні. Бажаємо успіхів молоді у розвитку своїх талантів, організаторам – спасибі». (Родина Шимкович);

«Ветерани війни, інваліди війни живуть спокійно, тому що є такі талановиті молоді наші онуки та онучки. Дякуємо вам. Ви показуєте природу такою, яка вона є,  і навіть краще» (Мисаня Токонович та Поліна Петрівна);

«Дякую Вам за фотовиставку,  продовжуйте у тому ж дусі» (пенсіонерка Лисовська).

«Фотографії дуже подобаються. Боярка постала на них зовсім іншою – красивою і незвіданою». Сподобалися фото «Опеньки», «Крокуси», «Ліс». (Гофман С.М).

«Виставка дуже сподобалася. Фотографії яскраві, гарні. Багато позитивних емоцій від неї» (Ірина Філімонова, студентка);

«Виставка дуже сподобалося. Здивувало те, що автори робіт – це діти! Молодці, талановита молодь. Радісно, що молодь займається такими цікавими і корисними справами. Дякую!»

«Молодці! Є прекрасні  фотографії, гарні ракурси. І взагалі приємні відчуття, що діти беруть участь у таких конкурсах. Удачі вам та наснаги! Хай наступного року виставка буде ще більшою!» (Руслана Вікторівна).

«Дуже гарні фото. Класний задум» (Караульна А. та П’ясецька Л.).

«Мені дуже сподобалося» (Тамуна Абуладзе).

«Дуже цікаві, гарні роботи. І дуже хороший проект, що дає змогу дітям займатись творчістю, бо діти – це наше майбутнє» (керівник студії ЦТМ «Оберіг» Ільїна А.В.)

«Молодці! Так тримати!» (Дмитро Войцех).

«Відчувається, що у Боярці живуть добрі люди, які бачать красу. Сподобалися тварини. Це виховує доброту. Техніка дуже висока. І взагалі це – велика праця!» (Олена Олександрівна);

«Це чудово! Я дуже вражений цією виставкою» (Стас Полторацький);

«Дуже яскраво, святково. Відчувається настрій кожної роботи і креативність авторів. Бажаю успіхів». (Бондаренко Т.М.).

«Креативно!» (Аня Луценко);

«Приємно побачити Боярку, яку я пам’ятаю з дитинства,  та нову. Молодці» (Лариса);

«Дуже гарні фото» (Ольга);

«Дуже сподобалось. У кожному фото є своя родзинка,  акцент. Молодці» (Людмила).

«Дуже сподобалися роботи, фото з глибоким сенсом.  Добре, коли поряд є такі люди, які вміють показувати прекрасне у фото» (Валерія Ломжець);

«Дуже сподобались фото, на яких дітки обіймаються. Та білочка сподобалося. Красиві пейзажі. Багато знайомих місць».

 «Дуже сподобалась виставка» (мешканка  м.Боярка, Царенко Іна), «Я б поставив «5» балів за фото від команди «Позитив», там де соняшник з бджілкою, за горобця від команди ЗОШ№3 та за фото, де дівчинка у чоботах від ЗОШ№2» (керівник цифрової студії «Радість»);

 «Дуже сподобалось, особливо природа, тварини» (мешканець м.Боярка);

 «Заздрісно,  що молоді люди знайшли стільки часу, почуття любові і поваги до рідного міста Боярка, природи і тварин та зобразили це у   своїх творчих світлинах. Дякую за організовану фотовиставку. З повагою,  начальник військово-облікового столу м. Боярка  Стороженко А.Ф.

«Виставка – супер, мені дуже сподобалося» (Федоренко Дмитро);

«Діти дуже талановиті. Дуже-дуже сподобалося» (Валентина Петрівна).

 І ще безліч схожих відгуків: «Гарно, зі смаком, прекрасно»; «Дуже красиво»; «Так тримати»; «Дарує позитивний настрій»; «Чудова виставка, справжній позитив!»; «Дуже гарно. Багато знайомих місць на фотографіях. Чекаємо на продовження…»

Дякуємо за допомогу у облаштуванні стендів у парку  Євгену Слєпову, Юрію Петриченко, Стасу Полторацькому. Дякуємо за допомогу спеціалістам Центру на чолі з директором Лахтадир Ангеліною: Кириленко Марії Іванівні, Шевель Вєроніці, Толочко Юлії, Шпиці Тетяні Василівні, Бондаренко Тетяні Миколаївні.

Окрема подяка молоді з числа позитивчиків і іхнім друзям – основним виконавцям проекту та організаторам виставки: Ользі Чорнобров,  Камілі Мусаєвій, Олені Дзюбенко, Роману Юхименко, Євгенії Матюшко, Анжеліці Абраамян, Ірині Гук, Оксані Журбас, Катерині Тимченко.

Оксана Слєпова,

керівник МК «Позитив»