«Іди, мій друже, йди завжди дорогою добра…»

Автор: Editor Опубліковано: Червень - 6 - 2012

«Іди, мій друже, йди завжди дорогою добра…» – такими словами починається вистава «Пригоди в країні Дорожніх знаків». Вистава не професійна – аматорська, – але дуже щира і по-дитячому відкрита. Діти-актори і діти-глядачі пов’язані між собою в єдиному дійстві, в цілісному полі гри. Така взаємодія, а також спільні переживання роблять нудне повторення та закріплення основних правил дорожнього руху цікавою і захопливою справою для молодших школярів. Адже не секрет, що більшість дітей, навіть знаючи правила, не хочуть їх виконувати. Для них небезпека здається нереальною, вони переконані, що нещасний випадок може трапитись будь з ким, але не з ними. Мова театру, мова гри активізує внутрішні механізми дитячого сприйняття. А яскраві образи головних героїв запам’ятовуються як носії різних моделей поведінки на дорозі. Діти отримують можливість самостійно оцінити на кого вони схожі в житті: на Порушника-бездушника, котрий злісно бунтує проти правил і норм, провокує небезпечну поведінку, яка призводить до трагічної події; на Кішку, «королеву сцени», – котра через зневажливе ставлення до дорожніх знаків, відчуття власної вищості та безкарності стає жертвою ДТП; чи на Ведучу – помічника інспектора ДАІ, що протягом усього спектаклю разом із дітьми-глядачами допомагає героям сюжету.

Сценарій вистави «Пригоди в країні дорожніх знаків» розроблено  із врахуванням психологічних особливостей дітей молодшого шкільного віку. Психологи доклали всіх зусиль, щоб мотивувати малечу до безпечної поведінки. Під час вистави маленькі глядачі виступають головними експертами, знавцями правил і знаків дорожнього руху. Це допомагає їм відчувати себе більш впевненими і компетентними, спонукає дотримуватись правил у майбутньому.

Значну роль у підтримці емоційного фону в спектаклі відіграє музика, котра передає характерні риси героїв і створює відповідний настрій у кожній мізансцені. Під музику проходять також інтерактивні ігри з дітьми в залі.

Вистави вже півтора місяці йдуть школами Києво-Святошинського району. Наприкінці квітня в Центрі соціально-психологічної реабілітації вперше з’явилися представники газети «Західне передмістя Києва», а 10 травня уже відбувся перший виїзд у школу с.Софіївська Борщагівка. Напружена співпраця та інтенсивна підготовка вистави для молодших школярів дозволила у рекордні строки пройти шлях від ідеї до її реалізації. У спільному проекті «Безпека на дорозі» співпрацювали Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення (розробка сценарію, підбір музики, костюмів, пошук і підготовка акторів-волонтерів, менеджмент та адміністрування) і газета «Західне передмістя» (ідея проекту, попередній менеджмент, реквізит, частково костюми, транспорт, харчування).  Зовсім скоро, коли “театральний сезон”  добіжить кінця, ми підіб’ємо підсумки цього непростого, але надзвичайно корисного проекту.

… Герої вистави прощаються з глядачами, обіцяючи обов’язково повернутися, щоб перевірити, як ті дотримуються правил дорожнього руху. І на завершення вистави рефреном звучать слова пісні: «Іди, мій друже, йди завжди дорогою добра…».

 Тетяна БОНДАРЕНКО

image_pdfimage_print