Вихованка гуртка «Екологічна варта», котрий діє на базі Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації населення у рамках співпраці з Києво-Святошинським центром еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, Аліна Осика, учениця Боярської ЗОШ №1 у 2011 році взяла участь у щорічному конкурсі експериментально-дослідницьких робіт із природознавства та біології «Юний дослідник». Конкурс започатковано Міністерством освіти і науки з метою виявлення та підтримки учнів, що виявили здібності до експериментальної та дослідницької роботи.
Аліна Осика підготувала експериментально-дослідницьку роботу за темою: «Дослідження достовірності народного прогностика». Дослідження і спостереження за темою роботи Аліна разом з гуртківцями проводила три роки поспіль.
Основним напрямом її роботи було вивчення народних знань українців – система передбачення погоди, яка побудована на основі спостережень і закріплена у вигляді примовок, приказок, прикмет, а інколи й забобонів. Ця система використовується й нині.
Мета роботи:
- дослідити достовірність народних календарних довготривалих прогнозів погоди в умовах географічного та ландшафтного розташування м. Боярки;
- сприяти успадкуванню та поширенню духовних надбань українського народу.
Завдання:
- скласти і вивчити український народний прогностик з елементами церковного календаря;
- провести спостереження за погодою в зв’язку з сезонними змінами метеорологічних умов своєї місцевості;
- скласти власний календар погоди;
- проаналізувати відповідність народного метеорологічного прогностика щодо власного календаря погоди.
Наш аналіз достовірності прикмет народного метеорологічного прогностика, який проводився за методом спостережень погоди протягом трьох років, підтвердив їх відповідність на 68-79%.
У цілому підтверджується можливість використання народних прикмет (спостережень) для визначення довгострокових прогнозів погоди з різною метою: проведення різних сільськогосподарських робіт в фермерських господарствах, на присадибних ділянках, при плануванні відпочинку тощо.
Проте далеко не всі прикмети можуть вважатися універсальними, для великих територій. Частина з них достовірна для певної місцевості, а за її межами, в інших кліматичних умовах, втрачає своє значення.
Ми не ставили собі за мету порівняти наші спостереження за погодою з прогнозом погоди гідрометцентру на конкретний день, але були випадки, коли вони не співпадали. Отже, можна зробити висновок, що існує поняття місцевого мікроклімату і як наслідок – місцевий (локальний) прогноз погоди.
Свою роботу плануємо продовжити і розширити феноспостереженнями за рослинами та тваринами як складовими народного календаря.
За свою змістовну роботу Аліна Осика виборола ІІ місце в обласному та ІІ місце у всеукраїнському конкурсах. Одержала грамоту Національного еколого-натуралістичного центру Міністерства освіти, науки, молоді і спорту. А ще Аліна Осика одержала стипендію голови Києво-Святошинської райдержадміністрації.