Центр Розвитку Громад (ЦРГ). Новини, проекти, звіти, документи
   

   
 • Основні розділи

  • ПРО ЦЕНТР
  • ПЕРЕНЕСТИ
  • ОБ’ЯВИ, ПОВІДОМЛЕННЯ
  • РОБОТА В ЛІКАРНІ
  • СОЦІАЛЬНА РОБОТА
  • ДУХОВНЕ ВІДРОДЖЕННЯ
  • МОЛОДІЖНІ КЛУБИ

 •  
 • Лінки

 • Friends of Chernobyl Centers


 

Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи протягом 10 років свого існування (2000-2010рр.) працював згідно Положення від 17.08.2000р. № Р-6 421, затвердженого розпорядженням МНС України та Київської облдержадміністрації; в діяльності керувався Законом України «Про загальнодержавну програму подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на 2006 – 2010 роки» від 14.03.06р. № 3522-ІV.

Діяльність спеціалістів ЦСПР у 2000-2010 рр. була спрямована на:

 • Надання соціальної та психологічної допомоги хворим дітям, що знаходились на лікуванні у Київській обласній дитячій лікарні, та їх батькам;
 • Надання соціально-психологічної допомоги населенню, що проживає на територіях посиленого радіологічного контролю;
 • Інформування населення з питань подолання соціально-психологічних наслідків Чорнобильської катастрофи.

Усі ці роки Центр працював згідно затверджених Київською облдержадміністрацією та Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій планів роботи з урахуванням запитів:

 • Громад постраждалого регіону;
 • Місцевих державних адміністрацій;
 • Медичних працівників Київської обласної дитячої лікарні та батьків хворих дітей, що перебували на лікуванні.

З роками запит Боярської та Києво-Святошинської місцевих адміністрацій, представників громадських організацій та окремих постраждалих стабільно зростає, значно перевищуючи кадрові можливості ЦСПР, що відбивається на інтенсивності роботи працівників Центру.

Впродовж 10 років існування Центр успішно виконував завдання, поставлені МНС України по подоланню наслідків Чорнобильської катастрофи, працював за Чорнобильською програмою ООН та Чорнобильською програмою відродження та розвитку ПРООН в Україні.

Чисельність населення Києво-Святошинського району становить 151,8 тис. осіб, з них постраждалих – 61,9 тис. осіб.

За 10 років у Києво-Святошинському ЦСПР сформувався міцний колектив високопрофесійних фахівців, здатних виконувати багатовекторні завдання, спрямовані на подолання соціально-психологічних наслідків аварії на ЧАЕС.

За 10 років соціально-психологічною допомогою було охоплено 141.539 клієнтів.


Центр надавав безкоштовну допомогу постраждалому населенню всіх вікових категорій:

 • Діти – 38.152
 • Підлітки – 55.021
 • Дорослі – 48.366

Невід’ємна складова діяльності Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації – це інформування постраждалого населення, що забезпечується існуючою в центрі інформаційно-аналітичною службою (ІАС).

За 10 років було здійснено 717 публікацій з числа підготовлених працівниками ІАС.

Спеціалісти Центру здійснюють наступну діяльність:

 • Інформують населення про безпеку проживання на територіях, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 • Працюють із страхами та упередженнями, притаманними жителям потерпілих територій;
 • Акцентують свідомість населення уражених територій на необхідності вести здоровий спосіб життя, а не пояснювати будь-яку недугу впливом радіації;
 • Привертають увагу до екологічних проблем, що особливо важливо на забруднених територіях;
 • Стимулюють соціальну та творчу активність громадян;
 • Переключають свідомість потерпілого населення на необхідність брати на себе відповідальність за власну долю, а не орієнтуватись на допомогу держави (пільги та ін.);
 • Сприяють оздоровленню сімейних стосунків, пропагують сімейні цінності задля укріплення інституту сім’ї, що сприяє зниженню рівня напруги в громадах потерпілих регіонів.

Проблеми, з якими працюють спеціалісти ЦСПР

Спеціалісти Центру набули значного досвіду роботи з болючими проблемами, які характерні для всього українського суспільства, але на уражених територіях, що перебувають в депресивному стані, сприймаються населенням з особливою хворобливістю, а саме:

 • Кризові психологічні ситуації;
 • Соціальні та екологічні проблеми;
 • Безпечна поведінка в світлі рекомендацій МНС;
 • Збереження репродуктивного здоров’я молоді, що проживає на територіях посиленого радіологічного контролю;
 • Профілактика підліткової наркоманії та СНІДу;
 • Профілактика алкоголізму та тютюнопаління.

Форми роботи

Для досягнення програмних цілей спеціалісти Центру застосовували різноманітні форми соціально-психологічної роботи, а саме: індивідуальні консультації дітей, підлітків, дорослих з соціальних, психологічних проблем; сімейне консультування, психодіагностику, психокорекційні індивідуальні та групові заняття; тренінги, семінарські заняття, групи підтримки, інформаційні зустрічі, «круглі столи», соціологічні опитування.

Робота з хворими дітьми Київської області

Києво-Святошинському центру соціально-психологічної реабілітації ще на етапі його заснування було відведено особливу роль. Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій, Київська облдержадміністрація спільно з Чорнобильською програмою ООН поставили перед Києво-Святошинським ЦСПР завдання працювати з більш широкою цільовою групою аніж громада району – з хворими дітьми усієї Київської області, в найбільшій мірі постраждалої від Чорнобильської катастрофи. Спеціалісти центру відповідально поставилися до надання соціально-психологічної допомоги цій специфічній та надзвичайно вразливій категорії потерпілих. При розробці програм та відпрацюванні психолого-педагогічних методик ними було враховано, що в Київській обласній дитячій лікарні проходять лікування діти із найбільш складними з діагностичної та терапевтичної точки зору хворобами. Спеціалісти Києво-Святошинського ЦСПР мають значні методичні та практичні напрацювання у цій сфері.

Важливо підкреслити, що в Україні та й в усьому світі немає аналогічних закладів, діяльність яких спрямована на соціально-психологічний супровід хворих, що перебувають в умовах стаціонарного лікування. Спеціалістам центру довелося з нуля розробляти методичні підходи та прийоми роботи, і досить швидко їм вдалося вивести на належний фаховий рівень психологічну допомогу маленьким пацієнтам Київської обласної дитячої лікарні, котрі постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС.

Співпраця ЦСПР з органами місцевого самоврядування та державними установами:

ЦСПР плідно співпрацює у сфері гуманітарної політики з органами місцевого самоврядування – Києво-Святошинською райдержадміністрацією та Боярською міською радою по подоланню наслідків Чорнобильської катастрофи, по роботі з сім’ями та молоддю. Особливо треба відмітити високий рівень співпраці з Боярською міською радою, очільники якої регулярно звертаються до Центру з метою організації та проведення важливих для місцевої громади заходів: прийом зарубіжних делегацій, семінари з регіонального розвитку, громадські заходи тощо.

Співпраця з регіональними закладами освіти відбувається у тісній координації з відділом освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації з метою об’єднання зусиль у реалізації державної політики в сфері соціальної роботи з дітьми та підлітками задля збереження генофонду держави з питань репродуктивного здоров’я, профілактики ВІЛ/СНІДу, наркоманії, безпечної поведінки, розвитку свідомого ставлення до свого життя.

Плідною є співпраця ЦСПР з державними закладами соціокультурної сфери: Києво-Святошинським районним центром творчості молоді «Оберіг», Києво-Святошинським центром еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, Боярським краєзнавчим музеєм, Києво-Святошинською Централізованою бібліотечною системою, бібліотеками та медичними закладами регіону.

Співпраця з неурядовими організаціями

Завдяки тісній співпраці з громадськими організаціями та об’єднаннями громадян ЦСПР перетворився на справжній громадський центр. Центр набув стійкої репутації як надійний і кваліфікований партнер у здійсненні соціально значимих заходів. Найбільш плідною є співпраця ЦСПР з екологічними організаціями та тими, що об’єднують інвалідів Чорнобиля, багатодітних, жіноцтво, молодь, дітей регіону. Спеціалістами ЦСПР напрацьовано значний досвід у проведенні зустрічей, практичних семінарів, круглих столів (у тому числі за участю іноземних делегацій).

З метою розширення діяльності на громаду регіону та більш повного охоплення різних вікових та соціальних груп населення останніми роками ЦСПР активізував клубну діяльність: розпочали роботу молодіжний клуб здорового дозвілля «Позитив»; жіночий клуб людей похилого віку; молодіжний клуб спілкування англійською мовою. Центр також регулярно проводить заходи для соціально незахищених верств населення (сироти, інваліди, багатодітні сім’ї, хворі діти) з залученням у якості волонтерів учнівської та студентської молоді.

Проектна діяльність

Спеціалісти ЦСПР мають визначні успіхи в розробці та реалізації соціально-психологічних проектів, спрямованих на самоорганізацію та підвищення соціальної активності громад територій, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Починаючи з 2006 року, спеціалістами ЦСПР було розроблено та реалізовано 10 проектів:

(1) «Здорове майбутнє: репродуктивне здоров’я та свідоме батьківство як запорука здоров’я суспільства» (2006);

(2) «Активна молодь: вплив на громаду, що проживає в регіоні, постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, шляхом виховання у молоді почуття громадянської відповідальності» (2007).

(3) Проект «Молодь – за Боярку: формування у молоді відповідальності за долю рідного міста (2007);

(4) «Дбаймо про себе: здоровий спосіб життя на територіях, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (2008);

(5) «Молоді патріоти: формування у молодих людей бажання і вміння працювати на благо рідного міста» (2008);

(6) «Громадянська гідність»: формування у молоді відповідальної поведінки на момент отримання державних послуг (2008);

(7) «Підтримка сайтів» (2009);

(8) «Не дай себе заманити: профілактика залежностей та протидія залученню молодих людей до різних форм небезпечної поведінки» (2010);

(9) «Позитивний погляд: формування у молоді любові до свого рідного міста» (2010);

(10) «Сімейне порозуміння: оздоровлення сімейних стосунків шляхом соціально-психологічної роботи з підлітками та їх батьками» (2010).

Інформаційна діяльність

Невід’ємна складова діяльності Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації – це інформування постраждалого населення, що забезпечується існуючою в центрі інформаційно-аналітичною службою (ІАС).

За 10 років було здійснено 717 публікацій з числа підготовлених працівниками ІАС.

Всі 10 років ІАС ЦСПР успішно виконував своє головне завдання – інформування населення потерпілих територій з питань подолання соціально-психологічних наслідків Чорнобильської катастрофи та безпеки проживання на забруднених територіях, що здійснювалось шляхом розповсюдження інформаційних матеріалів, через публікації в друкованих та електронних ЗМІ, під час інформаційних зустрічей, семінарів, конференцій, виступів на радіо та по телебаченню.

Ідучи в ногу з часом, інформаційно-аналітична служба Києво-Святошинського ЦСПР запроваджує сучасні інформаційні технології в діяльність Центру, створюючи, розвиваючи та наповнюючи інформацією власні Інтернет-ресурси. Цей напрямок відкрив широкі можливості по розповсюдженню інформації далеко за межі розташування центру та забезпечує можливість інформувати потерпілих від Чорнобильської катастрофи з усієї України, а також україномовну та російськомовну міжнародну Інтернет-спільноту.

Починаючи з 2004 року, спеціалістами інформаційно-аналітичної служби було створено наступні веб-сайти: офіційний сайт центру; психологічний портал ЦСПР; блог, присвячений здоровому способу життя; сайт-візитка ЦСПР та форум.

Загальна кількість переглядів Інтернет-ресурсів ЦСПР за 6 років існування сайтів становить 1.015.000

Інформаційно-аналітична служба Києво-Святошинського ЦСПР не тільки створює та розвиває власні Інтернет-ресурси, але й вишукує можливості для допомоги іншим організаціям. Насамперед ІАС ЦСПР допомагає центрам СПР у створенні власних сайтів. Уже розроблено сайти для Бородянського та Іванківського центрів. Ці сайти знаходяться під щоденним технічним супроводом інформаційно-аналітичної служби Києво-Святошинського ЦСПР.

Крім того, вже 3 роки існує і успішно функціонує створений спеціалістами ЦСПР сайт Районної громадської організації «Дзвони Чорнобиля Києво-Святошинського району». Цей сайт знаходиться під повним технічним супроводом ІАС ЦСПР; члени цієї організації пройшли в нашому центрі навчання та отримують постійну методичну допомогу від наших спеціалістів.

Vkontakte Facebook Twitter