
Ліз зазначила, що приміщення нашого центру дуже схоже на офіси типових соціальних служб в її рідному місті Медісоні: стенди, фліпчарт, велика кількість різноманітних матеріалів на стінах, буклети, брошури, пам’ятки для підлітків, майбутніх мам, прийомних батьків та ін.
Керівник відділу Оксана Мельниченко розповіла Ліз про напрями діяльності центру, його основні проблеми, про труднощі у фінансуванні програм, що підтримують роботу служб центру. Ліз була здивована тим, з яким ентузіазмом працюють кваліфіковані фахівці, які отримують зовсім невеликі заробітні плати і надають такий широкий спектр послуг для населення Києво-Святошинського району. Ось лише неповний їх перелік: соціальна допомога сім’ям (у тому числі тим, хто з яких-небудь причин опинився в складних життєвих ситуаціях); прийомні сім’ї; соціально-правовий супровід людей, які повернулися з місць позбавлення волі; профілактика таких негативних явищ, як наркоманія, куріння, алкоголь, СНІД у підлітковому та молодіжному середовищі; волонтерська служба та багато іншого.
Детально були обговорені теми, особливо близькі американській колезі, – система турботи про покинутих дітей, дітей-сиріт і дітей, чиї батьки були позбавлені батьківських прав. Ліз було дуже приємно, що система опіки «фостерних сімей», з якими вона працює в США, знайшла своє відображення і в нашій порівняно молодій системі «прийомних сімей», яка тільки недавно почала розвиватися в Україні. Тетяна Франчук поділилася з американською колегою досвідом супроводу шести прийомних сімей та одного дитячого будинку сімейного типу, які виховують 17 прийомних дітей. Ліз повідомила, що завдяки системі фостерних сімей в США повністю відсутні такі установи, як дитячі будинки.
Колеги також обговорили проблеми статевого виховання підлітків і ранньої вагітності у дівчаток-підлітків. Наші соціальні працівники з сумом зазначили, що в українських школах заняття, присвячені статевому вихованню, проводяться в недостатній мірі, а дана тема розглядається лише в рамках курсу анатомії, біології, основ здоров’я. Натомість Ліз розповіла, що в школах США статевому вихованню відведено певну кількість годин на рік, систематично проводяться заняття, які спрямовані не на навчання методів контрацепції та запобігання вагітності, а на пояснення дитині переваг цнотливості і відмови від ранніх статевих зв’язків.
Були обговорені також види послуг, що надаються майбутнім мамам. Оксана Мельниченко розповіла про тренінги і семінари, які проводяться працівниками служби для майбутніх мам, а також про державну допомогу, яка надається жінкам після народження дитини і розмір якої залежить від того, чи є новонароджений первістком, другою або третьою дитиною. Американська колега була дуже здивована і зауважила, що це досить велика сума допомоги, і що в США жінки подібної грошової підтримки від держави не отримують.
Наталія Кузьменко
Спеціально для сайта ЦСПР