Центр Розвитку Громад (ЦРГ). Новини, проекти, звіти, документи
   

   
 • Основні розділи

  • ПРО ЦЕНТР
  • ПЕРЕНЕСТИ
  • ОБ’ЯВИ, ПОВІДОМЛЕННЯ
  • РОБОТА В ЛІКАРНІ
  • СОЦІАЛЬНА РОБОТА
  • ДУХОВНЕ ВІДРОДЖЕННЯ
  • МОЛОДІЖНІ КЛУБИ

 •  
 • Лінки

 • Friends of Chernobyl Centers


 

3. Про радіаційне забруднення територій (2009)

Автор: Olga Опубліковано: Травень - 25 - 2009

3.1. Про забезпечення радіологічним обладнанням

3.1.1. Прошу сказати, де в Україні можна придбати громадянину індивідуальний дозиметр? (60).

Відповідь.

Найбільш відомими підприємствами України, які займаються розробкою, виготовленням та реалізацією апаратури радіаційного контролю, у тому числі і індивідуального використання, на сьогодні є Науково-виробниче підприємство “АтомКомплексПрилад” та Наукове-виробниче приватне підприємство “Спаринг-Віст Центр”.

З метою вирішення питання щодо придбання приладів зазначених підприємств Вам рекомендується звернутися безпосередньо за такими адресами:

НВП “АтомКомплексПрилад”: 02094, м. Київ, вул Мурманська, 1; тел.: 573-26-55; 573-25-97; e-mail: akpn@akpn.kiev.ua; web: http://www.akp.kiev.ua;

Науково-виробниче приватне підприємство “Спаринг-Віст Центр”:

79026, м. Львів, вул Володимира Великого, 33; тел.: 8-0322-97-11-15; факс: 8-0332-64-89-85; e-mail: market@ecotest.ua; web: http://www.ecotest.ua (Головний спеціаліст відділу радіологічного захисту населення та екологічного оздоровлення забруднених територій Департаменту у справа захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи МНС України В.М. Вознюк)

3.1.2. Коли буде вирішено питання забезпечення районів радіологічним обладнанням? Наявне обладнання застаріле, із-за відсутності коштів не ремонтується, внаслідок чого виходить з ладу. В окремих населених пунктах воно взагалі відсутнє. Группа радіологів Любешівського району Волинської області (4).

Відповідь.

Закупівля радіологічного обладнання для контролю радіаційної ситуації в забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи районах Волинської області здійснюється за рахунок видатків державного бюджету за розділом 3201220 “Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення”. Протягом 2006-2008 років за цим розділом для області закуплено радіологічного обладнання на суму 232,9 тис. гривень. Крім того, у 2006 та 2008 році для ремонту і повірки радіометричних приладів області виділено та використано 61,0 тис. грн. бюджетних коштів. Координація та контроль виконання цих заходів у регіоні здійснюється через облдержадміністрацію.

Обсяги коштів для закупівлі та ремонту радіологічного обладнання у областях визначаються Міністерством щорічно відповідно до затверджених видатків у Державному бюджеті за вищезазначеним розділом та заявок радіологічних служб областей. (Головний спеціаліст відділу радіологічного захисту населення та екологічного оздоровлення забруднених територій Департаменту у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи МНС України Шкробов О.І.: )

3.1.3. Чому радіологічні служби районів не забезпечуються пересувними радіологічними лабораторіями? Чи планується це зробити Міністерством найближчим часом? Адже одна пересувна лабораторія і два працівники, на нашу думку, змогли б сповна забезпечити радіологічний контроль у районі. Радіологи Маневицького району. (5).

Відповідь.

Відповідно до заявок радіологічних служб та Волинської облдержадміністрації за бюджетною програмою “Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення” у ІV кварталі 2008 року було передбачено закупівля пересувних радіологічних лабораторій, укомплектованих лічильниками випромінювання людини, на суму 237,5 тис. гривень. У зв’язку з значним недофінансуванням бюджетної програми у ІV кварталі на вищезазначені заходи було виділено 25,0 тис. грн., що використані на закупівлю запасних частин для ремонту лічильників випромінювання людини.

Державним бюджетом України на 2009 рік за вищезазначеною програмою передбачені видатки тільки на заробітну плату спеціалістів, що здійснюють радіологічний контроль сільськогосподарської продукції та сировини. Питання щодо придбання пересувних радіологічних лабораторій для Волинської області буде розглянуто при формуванні пропозицій до бюджетної програми “Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення” на 2010 рік. (Головний спеціаліст відділу радіологічного захисту населення та екологічного оздоровлення забруднених територій Департаменту у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи МНС України Шкробов О.І.)

3.2. Про радіаційне забруднення

3.2.1. Чому до цього часу не проведено в повному об’ємі обстеження рівня радіаційного забруднення лісів і водних об’єктів Маневицького району Волинської області? Рада Маневицького районного добровільного товариства “Спілка Чорнобиль”. (2).

Відповідь.

У 1991-1992 роках відповідно до Програми уточнення радіаційної обстановки на території України за рахунок коштів Державного бюджету України радіологічними підрозділами Міністерства сільського господарства і продовольства (нині – Міністерство аграрної політики), Міністерства лісового господарства (нині – Державний комітет лісового господарства), Державного комітету водного господарства, відомств, організацій та установ було здійснено радіаційне обстеження території України, яка зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Ця робота виконувалася також і на території Волинської області. Конкретні адміністративні райони та території області, які підлягали обстеженню, визначалися тодішнім Волинським обласним виконавчим комітетом.

За результатами обстеження, які були погоджені облвиконкомами і пройшли експертизу та затвердження у Держгідрометі, було виготовлено карти радіоактивного забруднення і розміщено їх у районних, обласних та центральних газетах для широкого ознайомлення та інформування. Зазначені карти було передано сільським, районним та обласним виконавчим комітетам для подальшого використання і прийняття організаційно-управлінських рішень з метою подальшого використання забруднених територій відповідно до вимог законодавства.

Разом з тим, виходячи з того, що питання сучасного радіаційного стану Маневицького району Волинської області потребує, на думку Ради “Спілки Чорнобиль”, додаткового вивчення, Міністерство пропонує внести відповідні пропозиції та обгрунтування до органів державної влади, на які згідно з чинним законодавством покладено функції щодо забезпечення радіаційного контролю у визначених галузях, а саме:

Державного комітету лісового господарства України – у галузі лісового господарства;

Державного комітету водного господарства – у галузі водного господарства;

Міністерства аграрної політики – у галузі сільського господарства.

МНС підтримає будь-яке позитивне рішення, спрямоване на поліпшення радіаційної ситуації у Маневицькому районі Волинської області і прийме за наявності коштів активну участь у його реалізації. (Головний спеціаліст відділу радіологічного захисту населення та екологічного оздоровлення забруднених територій Департаменту у справа захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи МНС України В.М. Вознюк)

3.2.2. Скажіть будь ласка як змінився рівень радіації у м.Києві та м.Славутичі протягом останніх 20-ти років? (63)

*Відповідь.

І у Києві, і у Славутичі рівні опромінення мешканців зараз практично такі, які мали місце і до 1986 року. (Директор Науково-дослідного інституту радіаційного захисту Академії технологічних наук України; лауреат Державної премії України, член Міжнародної комісії радіаційного захисту, доктор медичних наук, професор Ліхтарьов І.А.)

3.2.3. Здравствуйте, у нас шестилетний сын, которого мы усыновили из Броваров. Могу ли я узнать, была ли эта местность загрязнена. У сына развилась алопеция (облысение), и у меня возник вопрос, есть ли у детей живущих в этой местности более высокий риск развития этой болезни. Если да, – расскажите о необходимых обследованиях и других возможных болезнях, о которых мы должны знать. Спасибо за ваше внимание. (21) .

*Ответ.

Посёлок городского типа Бровары не входит в перечень загрязнённых населённых пунктов (Радіологічний стан територій, віднесених до зон радіаційного забруднення, Київ, 2008, С. 31). Згрязнены только 5 сёл Броварского района: Летки, Леточки, Погребы, Пуховка и Рожны. Причины алопеции до сих пор не изучены. В Киеве лечением алопеции занимается Дерматологический центр «Витилиго» (пр. Краснозвёздный, 17, Киев 03037, телефоны 8-044 -270-14-34 или 237-91-11). (Заведующий отделом координации, планирования и анализа научных исследований ГУ «Научный центр радиационной медицины АМН Украины», заслуженный деятель науки и техники Украины, д.м.н., профессор Чумак А.А.)

3.3. Про дози опромінення, одиниці виміру тощо

3.3.1. Де знайти одиниці вимірів параметрів радіації, їх допустимі норми? Чому МНС України не видасть довідник з даного приводу? Гарбарчук М.С. – начальник радіологічного відділу Камінь-Каширської райдержадміністрації Волинської області(1).

Відповідь.

Принципи, критерії, нормативи та правила виконання яких є обов’язковою нормою в політиці держави щодо забезпечення протирадiацiйного захисту людини та радіаційної безпеки викладені у Нормах радіаційної безпки України (НРБУ-97). Для нормування вмісту радіонуклідів в продуктах харчування існує гігієнічний норматив “Допустимі рівні вмісту радіонуклідів цезію-137 і стронцію-90 у продуктах харчування та питній воді” (ДР-2006).

МНС України у 1999 році було підготовлено та видано інформаційний бюлетень „Сучасний стан радіаційної ситуації на Україні та проблеми життєдіяльності громадян на забруднених територіях”. Цей бюлетень було направлено до усіх обласних державних адміністрацій для інформування населення.

У 2008 році видано аналогічний бюлетень „Радіологічний стан територій, віднесених до зон радіоактивного забруднення (у розрізі районів)”. Цей бюлетень містить роз’яснення про основні положення нормативно-правових актів з питань протирадіаційного захисту людини, викладені терміни і визначення, які використовуються у цій сфері, одиниці фізичних величин. Зазначений бюлетень найближчим часом буде направлено до Волинської обласної державної адміністрації.

Для широких верств населення Міністерство може порекомендувати книгу „Радіація і людина”, видану Радіологічним центром „Стакс”. У цій книзі у дуже доступній формі викладено інформацію про радіацію: загальні відомості, одиниці вимірювання, вплив радіації на людину тощо. Інформацію щодо придбання книги можна отримати, звернувшись до цього центру за адресами: Донецька область, м.Маріуполь-3, а/я – 3013; HTTP://www.mariupol.net/staks/; rcstaks@mailru.com (Головний спеціаліст відділу радіологічного захисту населення та екологічного оздоровлення забруднених територій Департаменту у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи МНС України Сотнікова Г.Є.)

3.3.2. Чи є потреба реєструвати всі дозові навантаження, які людина отримує протягом життя? Якщо так, то яким чином це найкраще проводити? (64.)

*Відповідь.

Згідно Закону України «Про захист людини від впливу іонізуючих випромінювань» та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку створення єдиної державної системи контролю та обліку індивідуальних доз опромінення населення» передбачено створення спеціального реєстру, де має бути зафіксовано і річну, і за декілька років дозу опромінення мешканців від всіх без винятку природних та техногенних джерел. На жаль, така система обліку доз ще не створена навіть для тих, хто працює на об’єктах з радіаційно-ядерними технологіями, хоча над цим інтенсивно працюють і вчені, і фахівці з відповідних галузей. На сьогодні можна впевнено констатувати, що 99% річної дози іонізуючої радіації, яку отримує кожний мешканець України, складають природні джерела (радон у помешканнях, який завжди присутній у повітрі, яким ми дихаємо, зовнішнє опромінення від природних техногенно-підсилених джерел: радію, торію, K-40 та ін., що існують у будівельних матеріалах, і т.ін.), а також від тих рентгенорадіологічних діагностичних процедур, які ми час від часу проходимо при медичних обстеженнях. Нарешті існує ще таке джерело зовнішнього опромінення, як так званий «гама-фон», що формується за рахунок космічних променів та наявності природних радіонуклідів у ґрунті. Щодо чорнобильської складової, то за розрахунками проф. І.П.Лося вона в середньому не перевищує 1% від сумарного дозового навантаження (Директор Науково-дослідного інституту радіаційного захисту Академії технологічних наук України; лауреат Державної премії України, член Міжнародної комісії радіаційного захисту, доктор медичних наук, професор Ліхтарьов І.А.)

3.4. Про безпечне проживання у 4-й зоні

Відповідає директор Науково-дослідного інституту радіаційного захисту Академії технологічних наук України; лауреат Державної премії України, член Міжнародної комісії радіаційного захисту, доктор медичних наук, професор Ліхтарьов І.А.

3.4.1. Чи можна вже користуватися водою з криниць у 4-й зоні? (65).

*Відповідь:

Вже давно можна і без усяких обмежень, якщо йдеться про радіаційний фактор. (Ліхтарьов І.А.)

3.4.2. Чи вже відповідають нормам безпечного вживання овочі та фрукти, які вирощені у 4-й зоні? (66).

*Відповідь.

Повністю відповідають, зокрема фактичні рівні радіоактивного забруднення овочів та фруктів в цій зоні або нижчі порогів реєстрації, або, що найменше, у 10 і більше разів нижчі, ніж діючі нормативи. (Ліхтарьов І.А.)

3.4.3.Чи потрібно спеціальним чином обробляти гриби, що ростуть у 4-й зоні? (67).

*Відповідь.

Про всяк випадок краще свіжі або сушені гриби один-два рази прокип’ятити, кожного разу зливаючи воду. Після цього оброблені таким чином гриби можна вживати без всяких обмежень. (Ліхтарьов І.А.)

3.4.4. Чи можна зараз палити листя та гілля на присадибних ділянках у 4-й зоні? Зокрема, на тих ділянках, що розташовані практично у лісі (сосни, дуби)? (68).

*Відповідь.

Можна, якщо місцеві органи протипожежної охорони це дозволяють. (Ліхтарьов І.А.)

3.5. Динаміка очищення територій, забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи

3.5.1. Яка динаміка очищення ґрунтів від радіоактивного забруднення (зокрема, у 4-й зоні). Існує думка, що процеси очищення відбуваються швидше, аніж прогнозувалося. Чи це так? (46).

*Відповідь.

Динаміка очищення ґрунту від радіонуклідів залежить тільки від їх радіоактивного розпаду. Винос рослинністю, горизонтальна і вертикальна міграція радіонуклідів у ґрунтах не дає будь-якого істотного впливу на очищення ґрунту. Для цезія-137 період напіврозпаду складає близько 30 років. Тобто за 30 років після аварії, в 2016 році, його вміст у ґрунті зменшиться в 2 рази по відношенню до початкового в 1986 році, через 60 років, у 2046 році, – в 4 рази, через 90 років – у 8 разів, через 300 років – у 1024 разів. Відносна динаміка зменшення радіоактивного забруднення територій не залежить від початкової щільності забруднення і є однаковою для різних зон.

Тому очищення територій від радіоактивного забруднення швидше, ніж прогнозувалося, відбуватися не може.

А от зменшення забруднення рослинності та продуктів харчування в перші роки після аварії відбувалося достатньо швидко, але пов’язане це було не з очищенням ґрунтів від радіонуклідів, а із застосуванням контрзаходів і з міцною фіксацією радіонуклідів у ґрунті, що призводило до зменшення кореневої доступності радіонуклідів для рослин. В нинішній час цей процес уже стабілізувався і зменшення забруднення рослинності також обумовлено в основному радіоактивним розпадом радіонуклідів (зменшення забруднення рослинності в сільськогосподарській продукції складає близько 2% в рік). (Директор Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології Національного університету біоресурсів і природокористування України; доктор біологічних наук, заслужений діяч науки і техніки України лауреат Державної премії України в області науки і техніки Кашпаров В.О.)

3.5.2. Через скільки років відбудеться самоочищення радіаційно-забруднених територій? (72).

*Відповідь.

Згідно законів України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” та “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” у 1991 році билі встановлені наступні критерії зонування радіоактивно забруднених території в Україні після Чорнобильської катастрофи:

1. Зона відчуження – це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році;

2. Зона безумовного (обов’язкового) відселення – це територія, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами, з щільністю забруднення ґрунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію від 555 кБк/м2 (15,0 Кі/км2) та вище, або стронцію від 111 кБк/м2 (3,0 Кі/км2) та вище, або плутонію від 3,7 кБк/м2 (0,1 Кі/км2) та вище, де розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини з урахуванням коефіцієнтів міграції радіонуклідів у рослини та інших факторів може перевищити 5,0 мЗв (0,5 бер) за рік понад дозу, яку вона одержувала в доаварійний період;

3. Зона гарантованого добровільного відселення – це територія з щільністю забруднення ґрунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію від 185кБк/м2 (5,0) до 555 кБк/м2 (15,0 Кі/км2), або стронцію від 5,5кБк/м2 (0,15) до 111 кБк/м2 (3,0 Кі/км2), або плутонію від 0,37 кБк/м2 (0,01) до 3.7 кБк/м2 (0,1 Кі/км2), де розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини з урахуванням коефіцієнтів міграції радіонуклідів у рослини та інших факторів може перевищити 1,0 мЗв (0,1 бер) за рік понад дозу, яку вона одержувала у доаварійний період;

4. Зона посиленого радіоекологічного контролю – це територія з щільністю забруднення ґрунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію від 37 кБк/м2 (1,0) до 185 кБк/м2 (5,0 Кі/км2), або стронцію від 0,74 кБк/м2 (0,02) до 5,5 кБк/м2 (0,15 Кі/км2), або плутонію від 0, 185 кБк/м2 (0,005) до 0,37 кБк/м2 (0,01 Кі/км2) за умови, що розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини з урахуванням коефіцієнтів міграції радіонуклідів у рослини та інших факторів перевищує 0,5 мЗв (0,05 бер) за рік понад дозу, яку вона одержувала у доаварійний період. ( Частина друга статті 2 в редакції Закону N 2530-12 від 01.07.92 )

За межами зони відчуження радіоактивне забруднення територій пов’язано в основному з 137Cs. Територія вважається радіоактивно забрудненою, якщо щільність її забруднення 137Cs перевищує 37 кБк/м2.

Для цезію-137 період напіврозпаду складає близько 30 років. Тобто за 30 років після аварії, в 2016 році, його вміст у ґрунті зменшиться в 2 рази по відношенню до початкового в 1986 році, через 60 років, у 2046 році, – в 4 рази, через 90 років – у 8 разів, через 300 років – у 1024 разів. Таким чином, щільність забруднення з 185 кБк/м2 зменшиться до 37 кБк/м2 через 70 років, а з 555 кБк/м2 зменшиться до 37 кБк/м2 через 118 років.

Таким чином, максимальний час зменшення щільності забруднення території 137Cs до рівня (37 кБк/м2), коли територія вже не вважається забрудненою, складе для 4 зони 70 років, а для 2 зони – 118 років після 1991 року.

Для 2-ої зони цей час визначається існуючою там щільністю забруднення території 137Cs і може досягати 120-200 років. Проте слід відзначити, що значна частина території 2-ої зони (більш за 70%) була до неї віднесена і виведена з господарського використання не за радіологічними критеріями (щільність забруднення території), а виходячи з господарської доцільності (низька родючість ґрунтів, непридатна землі тощо). Такі землі можуть бути повернуті до господарського використання і позбавлені статусу радіоактивно забруднених значно раніше.

В зоні відчуження території будуть вважатися радіоактивно забрудненими протягом дуже тривалого періоду, оскільки для цих територій лімітуючим показником буде їх забруднення довгоживучими радіоізотопами плутонію, що випав у ближній зоні аварії. Так, період напіврозпаду 239Pu становить 24100 років, а 240Pu – 6563 років. (Директор Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології Національного університету біоресурсів і природокористування України; доктор біологічних наук, заслужений діяч науки і техніки України лауреат Державної премії України в області науки і техніки Кашпаров В.О.)

3.6. Вміст радіонуклідів у продуктах харчування

3.6.1. Скажіть, будь ласка, ким здійснюється контроль за вмістом радіонуклідів у продуктах харчування? (12).

Відповідь

На територіях, забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи, впроваджено мережа радіаційного контролю, яка запобігає надходження забрудненої радіонуклідами продукції харчової, сільськогосподарської та лісової галузей до споживача. Згідно розподілу функцій радіологічними службами Міністерств та відомств забезпечується наступний контроль:

* контроль вмісту радіонуклідів в сільськогосподарської продукції на всіх етапах її виробництва забезпечується радіологічними підрозділами Міністерства аграрної політики, у тому числі: контроль продукції тваринництва – радіологічними відділами обласних і районних ветеринарних лабораторій; контроль продукції рослинництва – радіологічними лабораторіями і дозиметричними постами обласних державних центрів охорони родючості грунтів і якості продукції;

* контроль вмісту радіонуклідів в лісової продукції (гриби, ягоди, лікарські рослини, деревина тощо) забезпечується радіологічними підрозділами Державного комітету лісового господарства;

* контроль вмісту радіонуклідів в продукції що закуповується та переробляється споживчою кооперацією на території забруднених областей забезпечується радіологічними лабораторіями та постами Центральної спілки споживчих товариств України;

* контроль вмісту радіонуклідів в продуктах харчування на підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування забезпечується радіологічними службами Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики;

* контроль вмісту радіонуклідів в атмосфері та водної мережі забезпечується Державною гідрометеорологічною службою;

* контроль вмісту радіонуклідів в продукції харчових ринків забезпечується лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи;

* контрольні перевірки на вміст радіонуклідів в продуктах харчування, що виробляються в приватному, колективному та державному секторі, здійснюються радіологічними відділами обласних та районних санітарно-епідеміологічних станцій Міністерства охорони здоров’я.

Протягом 2008 року вищезазначеними службами в зонах радіоактивного забруднення обстежено 384520 проб сільськогосподарської і лісової продукції та продукції харчової промисловості. У зв’язку з перевищенням допустимих рівнів вмісту радіонуклідів відповідно до Державних гігієнічних нормативів рекомендовано до вилучення продукція, що виявлена у 5072 пробах (1,3%). (Головний спеціаліст відділу радіологічного захисту населення та екологічного оздоровлення забруднених територій Департаменту у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи МНС України Шкробов О.І.)

3.6.2. Чому в Україні не розробляються допустимі рівні вмісту Cs-137, Sr-90 в сільськогосподарській сировині та кормах? (81).

*Відповідь.

Проект нормативів вмісту цезію-137 та стронцію-90 в сировині та кормах був розроблений фахівцями Всеукраїнського науково-дослідного інституту цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології і у грудні 2007 року переданий МНС України. У вересні 2008 року Проект нормативів був заслуханий та схвалений на засіданні Національної Комісії з радіаційного захисту населення України (НКРЗУ) за умови внесення змін та зауважень експертів та членів НКРЗУ та подальшого їх узгодження з МОЗ України та Мінагропролітики України, що виконується у поточному році.

Начальник відділу моніторингу техногенно забруднених територій Всеукраїнського науково-дослідного інституту цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру Калиненко Л.В.

3.6.3. Чи міститься радіація в меді, якщо бджоли збирають його в 3 – 4 зонах посиленого радіаційного контролю? (73).

*Відповідь:

Радіонукліди знаходяться скрізь і знаходилися в продуктах харчування і до Чорнобильської катастрофи (природні радіонукліди та радіонукліди глобальних радіоактивних випадінь після випробувань ядерної зброї в атмосфері). Головне питання – скільки їх, чи не перевищує їх вміст допустимі рівні. Зараз в Україні прийняті й діють «Допустимі рівні вмісту радіонуклідів 137Cs та 90Sr у продуктах харчування та питній воді» (Гігієнічний норматив ГН 6.6.1.1-130-2006). Максимальні допустимі рівні вмісту 137Cs та 90Sr в меді та продуктах бджільництва складають 200 і 50 Бк/кг, відповідно.

В нинішній час не спостерігається перевищень допустимих рівнів вмісту 137Cs та 90Sr в меді та продуктах бджільництва в 3-4 зонах. (Кашпаров В.О.)

3.7. Реабілітація територій, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

3.7.1. Чи існує державна програма по реабілітації територій, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи? Якщо так, то хоча б коротко – які заходи там плануються? (83).

Відповідь.

У межах бюджетної програми “Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення”, яка є складовою «Загальнодержавної програми подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на 2006-2010 роки”, затвердженої Законом України від 14.03.2006 № 3522-ІV, здійснюється комплекс спеціальних заходів з реабілітації території. Методологічні підходи до розрахунків обсягів впровадження контрзаходів розроблені Українським науково-дослідним інститутом сільськогосподарської радіології. Видатки державного бюджету на ці заходи щорічно становлять 3,0-4,7 млн. гривень.

До основних заходів, визнаних найбільш ефективними, відносяться:

залуження і перезалуження луків і пасовищ в зоні гарантованого добровільного відселення (в залежності від типів ґрунтів спостерігається зниження надходження радіоцезію в молоко від 2 до 16 разів);

вапнування кислих ґрунтів – зниження кислотності ґрунтів призводить до зменшення міграційної рухливості радіонуклідів і, як наслідок, до зниження дози внутрішнього опромінення населення;

внесення підвищених норм мінеральних добрив – має прямий вплив на зниження забруднення радіоцезієм картоплі, злаків і овочевої продукції, ефективність дії зниження 1,5-3 рази;

заліснення земель з високими рівнями радіоактивного забруднення – є одним із найефективніших методів захисту навколишнього середовища від поширення радіонуклідів та радіоекологічної реабілітації територій.

Головний спеціаліст відділу радіологічного захисту населення та екологічного оздоровлення забруднених територій Департаменту у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи МНС України Шкробов О.І.

3.7.2. Чи передбачаються на державному рівні заходи по стимулюванню розвитку малого бізнесу на депресивних територіях, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи? (35).

Відповідь.

У 2008 році за дорученням Кабінету Міністрів України Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи спільно з Міністерством юстиції, Міністерством охорони навколишнього природного середовища, Міністерством аграрної політики, Міністерством фінансів розглянуло питання щодо фінансово-економічних розрахунків з метою запровадження спеціального інвестиційного режиму на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення.

Було зауважено, що згідно з чинним Чорнобильським законодавством на Україні визначено чотири категорії зон радіоактивного забруднення, а саме: зона відчуження; зона безумовного (обов’язкового) відселення; зона гарантованого добровільного відселення; зона посиленого радіологічного контролю.

Кожна із зон має свій правовий статус, яким введено певні обмеження на здійснення господарської діяльності, будівництва і т.п.

Для створення правового механізму стимулювання сталого розвитку таких територій, активізації виробничої діяльності та підвищення їх інвестиційної привабливості необхідно внести зміни до процедури перегляду меж зон радіоактивного забруднення, що у свою чергу дасть можливість переглянути обмеження на здійснення господарської діяльності на радіоактивно забруднених територіях.

У проекті нової редакції Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розробленого Міністерством праці і соціальної політики спільно з МНС та іншими міністерствами, передбачено внесення змін до відповідних статей, що дозволить зняти обмеження та сприятиме створенню правових механізмів стимулювання сталого розвитку таких територій та їх інвестиційної привабливості.

Разом з тим необхідно зазначити, що чинне Чорнобильське законодавство не передбачає будь-якої державної підтримки бізнесовим структурам, які здійснюють свою діяльність на територіях радіоактивного забруднення.

Головний спеціаліст відділу радіологічного захисту населення та екологічного оздоровлення забруднених територій Департаменту у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи МНС України Вознюк В.М.

3.7.3. Яким чином планується використовувати проммайданчик ЧАЕС після її повного закриття? (84.)

Відповідь.

Консервацію приміщень головного корпусу ЧАЕС попередньо планується провести після 2020 року, після того, як усі три блоки станції будуть повністю звільнені від відпрацьованого ядерного палива. Після консервації розпочнеться тривалий (кілька десятиліть) етап витримки, протягом якого за рахунок природних процесів має суттєво знизитися рівень радіоактивного забруднення приміщень та обладнання реакторних установок.

Окрім того, на майданчику ЧАЕС зараз будуються заводи з переробки твердих та рідких радіоактивних відходів, їх пуски плануються протягом 2009 – 2010 років. Щоб переробити накопичені радіоактивні відходи, ці заводи мають працювати не менше 25 років.

На 2013 рік заплановано введення сховища відпрацьованого ядерного палива, яке прийме паливо з блоків ЧАЕС для довготривалого його зберігання.

І звичайно, протягом не менше 100 років буде забезпечуватися експлуатація нового безпечного конфайнменту об’єкта “Укриття”, що будується, та вирішуватимуться питання перетворення цього об’єкта на екологічно безпечну систему.

Розглядаються також питання щодо можливого використання допоміжних будівель ЧАЕС для потреб зняття її з експлуатації та вирішення завдань ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1986 року.

Головний спеціаліст відділу планування,фінансування та контролю Державного Департаменту – Адміністрація зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення МНС України Рой В.О.

3.7.4. Чи буде Чорнобиль використовуватися для постійного проживання людей. Якщо так, то чи є прогнози коли це стане можливим? (85).

Відповідь.

Як відомо, згідно Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» постійне проживання людей на території зони відчуження забороняється.

Частина житлового фонду м. Чорнобиля використовується для тимчасового проживання вахтового персоналу, задіяного на виконанні заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і в майбутньому постійне проживання не планується.

Головний спеціаліст відділу планування,

фінансування та контролю Державного Департаменту – Адміністрація зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення МНС України Рой В.О.

3.7.5. Чи існують конкретні дати завершення будівництва Саркофага-2 над 4 блоком ЧАЕС? (86).

Відповідь.

Саркофаг-2 або як він офіційно називається новий безпечний конфайнмент об’єкта “Укриття”, відповідно до укладеного у вересні 2007 року контракту з французькою компанією “Новарка”, має бути побудований у 2012 році.

Головний спеціаліст відділу планування,

фінансування та контролю Державного Департаменту – Адміністрація зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення МНС України Рой В.О.

3.8. Про зону відчуження

3.8.1. Чи існує контроль за переміщенням (міграцією) тварин із зони відчуження ЧАЕС на «чисті» території? (87).

Відповідь.

На сьогодні побудована огорожа, а це лише 14,2% загального периметру по суходолу, не має системи технічних засобів спостереження.

Незавершений охоронний периметр зони відчуження і відселеної частини зони безумовного (обов’язкового) відселення не дає можливості організувати дієвий контроль за переміщенням (міграцією) тварин.

Головний спеціаліст відділу планування,фінансування та контролю Державного Департаменту – Адміністрація зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення МНС України Рой В.О.

3.8.2. Чи буде розміщено в 30-км зоні завод з переробки відпрацьованого ядерного палива та сховища для нього? (89).

Відповідь.

Про розміщення у зоні відчуження заводу з переробки відпрацьованого ядерного палива питання ще ніколи не ставилося. Більше того, Україна на сьогодні не має технологій такої переробки.

Питання про будівництво центрального сховища для тривалого зберігання відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС розглядається. В минулому році завершилися регіональні громадські слухання з цього питання. Остаточне рішення про таке будівництво може прийняти Верховна Рада України, ухваливши відповідний закон.

Головний спеціаліст відділу планування,

фінансування та контролю Державного Департаменту – Адміністрація зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення МНС України Рой В.О.

3.8.3. На сьогодні у зоні відчуження проживають люди, які не тільки залишилися там після аварії, а і ті, які повернулися пізніше. Судячи з інформації, яку надаються ЗМІ, особливих скарг на стан здоров’я у них немає. Звідси питання: зона відчуження – це міф, перестраховка чи спроба приховати щось більш страшне? (23).

*Відповідь.

Зона відчуження не є ні міфом, на перестраховкою, ні спробою приховати щось більш страшне. Згідно рішення Конституційного Суду № 12-рп/2000 (v012p710-00 від 25.10.2000 р.) зоною відчуження є територія, що з 26 квітня 1986 року охоплює ту частину радіаційно небезпечних земель, рівень забруднення яких зумовив необхідність евакуації населення у 1986 році на підставі відповідних актів органів державної влади, незалежно від часу прийняття цих актів та проведення евакуації.

Нечисленні самосели – це, як правило, люди старшого і похилого віку, генетичні та біологічні властивості організму яких витримали «відбір» хворобами та життєвими труднощами, порівняно з їх ровесниками, що вже пішли з життя. Відомо також, що люди старшого і похилого віку менш чутливі до дії радіації, ніж молодь і, особливо, діти. Заборона проживання у зоні відчуження спрямована насамперед на захист найбільш вразливих категорій.

Завідувач відділом координації, планування та аналізу наукових досліджень ДУ «Науковий центр радіаційної медицини АМН України», заслужений діяч науки і техніки України, д.м.н., професор Чумак А.А.

3.8.4. Який у даний час стан радіаційної ситуації в 30-кілометровій зоні ЧАЕС? Бажано порівняти з 1986 роком. (13).

Волинський обласний Фонд “Інваліди Чорнобиля Волині”

Відповідь.

Сучасний радіаційний стан зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення (далі – Зона відчуження) характеризується:

неоднорідністю розподілу радіонуклідів по території;

різномаіттям фізико-хімічних форм радіоактивних випадінь;

істотно різною довгостроковою динамікою біологічної доступності й міграційної спроможності радіонуклідів у ланках ланцюгів міграції на різних слідах викиду.

Після розпаду короткоіснуючих радіонуклідів (Перші дні, місяці після аварії) основне дозове навантаження на персонал та населення сьогодні формують Сезій137 та Стронцій90 з періодом напіврозпаду близько 30 років, а також трансуранові елементи.

Запаси основних значимих радіонуклідів на території Зони відчуження становлять: 137Cs – близько 5,5 ПБк, 90Sr – близько 2,5 ПБк, трансуранових елементів (далі – ТУЕ) – близько 0,1 ПБк.

Щільність забруднення території Зони відчуження радіонуклідами варіює в межах: 137Cs – від 3,7 кБк/м2 до 460 МБк/м2 і вище, 90Sr – від одиниць кБк/м2 до 185 МБк/м2 і вище, 239, 240Pu – від долей МБк/м2 і вище. Найбільші значення спостерігаються на проммайданчику ЧАЕС та на слідах радіоактивних випадінь – західному, північному та південному.

Перерозподіл радіонуклідів у ґрунтовому покриві спостерігається в основному в місцях антропогенного впливу й на ділянках, які регулярно підтоплюються. На іншій території основна частина (90–95 %) активності всіх радіонуклідів продовжує перебувати у верхньому 5–10 см шарі ґрунту.

Основними шляхами міграції радіонуклідів за межі Зони відчуження є: водний (річковий) стік – 84–96 %, повітряний (вітровий) перенос – 3,5–14 %, в т. ч. у випадку лісових пожеж – до 20 %, біогенний винос – 0,4–1,5 %, техногенна міграція – до 0,5 % від сумарного виносу радіонуклідів за межі Зони відчуження.

Потужність експозиційної дози (ПЕД) на території Зони відчуження здійснюється автоматизованою системою контролю радіаційного стану (АСКРС). Сучасні значення ПЕД становлять: на проммайданчику ЧАЕС 0,3-25 мР/год, м. Чорнобиль 0,02-0,05 мР/год, КДП “Дитятки” близько 0,02 мР/год.

В останні десять років значення питомої активності Стронцію90 у воді Прип’яті у створі м. Чорнобиль не перевищували встановленого Допустимого Рівня -97 нормативу для питної води (2 кБк/м3). Найбільше значення – 1,6 кБк/м3 зафіксоване під час водопілля 1999 р. В період межені, як правило, переважають значення на рівні 0,3 кБк/м3. Питома активність 137Cs у 2-3 рази менша ніж 90Sr.

В компонентах лісових екосистем спостерігається певна стабілізація накопичення 137Cs при зростанні надходження 90Sr. Дикорослі ягоди та гриби є накопичувачами 137Cs, окремі – 90Sr.

На фоні загальної стабілізації радіоекологічної обстановки відзначена тенденція подальшого ускладнення радіаційного стану в компонентах довкілля Зони відчуження, вона залишається джерелом забруднення практично всіх його складових. За рахунок процесів перерозподілу та міграції радіонуклідів, депонованих після аварії в захороненнях, ландшафтах, замкнених водоймах, окремих об’єктах, відбувається процес формування вторинних джерел радіоактивності, що робить їх потенційно небезпечними.

Заступник начальника відділу планування, фінансування та контролю Державного Департаменту – Адміністрація зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення МНС України Малюк В.О.

Vkontakte Facebook Twitter