Міжцентрівська нарада

25 березня у Бородянському центрі «Довір’я» в рамках заходів Київської облдержадміністрації до річниці Чорнобильської катастрофи відбулася нарада, присвячена шляхам та методам діяльності Центрів соціально-психологічної реабілітації населення по подоланню наслідків Чорнобильської катастрофи. Політика Київської обласної державної адміністрації стосовно Центрів докладно викладена в інтерв’ю Галини КЛОЧЕНОК, начальника управління у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА «Досвід Соціально-психологічних центрів – наше спільне надбання».

Центри соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи (МНС) зайняли свою нішу, яка до цього часу – а ми на порозі 22-х роковин Чорнобильської трагедії – ще не має чіткої організації. Я маю на увазі просвітницьку роботу з постраждалим населенням. Програми захисту населення від наслідків аварії 1986-го року змінювали час від часу своїх виконавців. Однак різні міністерства охоче бралися за реалізацію тих програм, що передбачали надійне фінансування. А там, де йдеться про роботу з людьми чи охорону здоров’я, – завжди немає де взяти бажаючих.
Навіть численні громадські організації, створені нібито захищати інтереси «чорнобильців», розпорошують свої зусилля на що завгодно, окрім того, чим дійсно мають займатися, об’єднавши свої потенціали.
А от соціально-психологічні центри (у цьому вже, здається, переконалися всі: і прихильники, і противники їхнього існування) були й залишаються єдиними організаціями, котрі системно, планомірно і ефективно надає соціально-психологічну та інформаційну допомогу людям, потерпілим від Чорнобильського лиха, у самому осередку виникнення проблем, з якими вони працюють, – на забруднених територіях, де їм випала доля проживати постійно.
Позиція Київської облдержадміністрації щодо центрів однозначна – розширити їхню діючу мережу. Можливо, скоро досвідченим фахівцям з Бородянського, Іванківського, Славутицького та Боярського центрів доведеться навчати нових колег з Білої Церкви, Фастова та Ірпеня. Було б цілком логічним також вивести фінансування центрів із програми медико-санітарного забезпечення (як це є тепер) у окремий рядок (як було на початку) – інформування громадськості. Це одразу зробило б ситуацію більш логічною та менш суперечливою.
Приємно, що кожен центр знайшов свою родзинку щодо напрямків діяльності. Приміром, у Боярці це – робота із хворими дітьми та їхніми батьками, у Іванкові – клуби за інтересами, у Славутичі – тісна співпраця з міською владою щодо соціологічних досліджень, а в Бородянці – стратегія інформування постраждалого населення. Весь позитивний досвід центрів треба збирати й узагальнювати як методичне надбання для соціально-психологічної та просвітницької роботи з постраждалим населенням.
За матеріалами міжцентрівського інформаційного віснику «Досвід +» ,
виданого Інформаційно-аналітичною службою
Бородянського центру «Довір’я»“Факти для Життя” – Чорнобильське видання ЮНІСЕФ

Факти для життя - Чорнобильске видання

21 березня 2008 р. Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ презентував видання “Факти для Життя” – книгу, що надає важливу інформацію для людей, які проживають на територіях, що постраждали від Чорнобильської катастрофи. Презентацію, що відбулася у Чорнобильському музеї (м.Київ), відвідали директор Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації Ксенія Самойленко та інші спеціалісти. Після презентації було намічено шляхи співпраці між ЮНІСЕФ та Києво-Святошинським центром по розповсюдженню книги серед населення, що проживає у зоні посиленого радіологічного контролю.

21 березня 2008 р. Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ презентував видання “Факти для Життя” – книгу, що надає важливу інформацію для людей, які проживають на територіях, що постраждали від Чорнобильської катастрофи. Презентацію, що відбулася у Чорнобильському музеї (м.Київ), відвідали директор Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації Ксенія Самойленко та інші спеціалісти. Після презентації було намічено шляхи співпраці між ЮНІСЕФ та Києво-Святошинським центром по розповсюдженню книги серед населення, що проживає у зоні посиленого радіологічного контролю.

Протягом 60-ти років ЮНІСЕФ є світовим лідером у захисті прав дітей. Фонд працює у 150 країнах, допомагаючи дітям виживати і розвиватися, починаючи з раннього дитинства і до юності. Фонд ЮНІСЕФ складається повністю з добровільних внесків окремих осіб, компаній, закладів та урядів.
ЮНІСЕФ презентував Чорнобильське видання “Фактів для Життя”, публікацію, що надає важливу інформацію для попередження дитячої захворюваності та смертності, а також інформацію щодо захисту жінок під час вагітності та пологів людям які живуть на постраждалих від Чорнобильської катастрофи територіях.
Катастрофа на Чорнобильській АЕС, яка відбулася в квітні 1986 року, була найсерйознішою ядерною аварією в історії, оскільки великі частини територій Білорусі, Російської Федерації та України потрапили під вплив радіації. Наслідки катастрофи досі шкідливо впливають на життя та здоров’я населення і зокрема на дітей. В той же час існує постійна потреба в інформації яка надасть можливість людям, які живуть на постраждалих територіях планувати раціональне життя та стійкий розвиток.
Чорнобильське видання “Фактів для життя” було розроблено спільно Представництвами Дитячого Фонду ЮНІСЕФ в Україні, Білорусії та Російській Федерації з представниками урядів, провідними національними експертами, представниками міжнародних та громадських організацій вищезгаданих трьох країн, а також за участі фахівців агенцій ООН. Дане видання є вагомим внеском у добробут дітей, жінок та загального населення територій всіх трьох країн, що постраждали від Чорнобильської катастрофи. Головні поради, представлені в книзі, зосереджені на матерях, дітях та молоді, допоможуть подолати труднощі пов’язані із навколишнім середовищем та здоров’ям, а також соціальні проблеми.
Для того, щоб допомогти людям покращити здоров’я та захистити дітей, Чорнобильське видання “Фактів для життя” надасть знання щодо відповідного харчування, розвитку дітей раннього віку та споживання йодованої солі з метою попередження йододефіцитних захворювань. У книзі можна також знайти інформацію щодо психо-соціального стану матері та дитини, попередження ракових захворювань та доступності основних та спеціалізованих служб.
Чорнобильське видання “Фактів для життя” особливо важлива публікація, оскільки здоров’я дітей є одним із джерел соціального та економічного прогресу, добробуту і стабільності країн, а втрачений у дитинстві потенціал негативно впливає на все життя людини та торкається майбутніх поколінь.
Спеціалісти сфери охорони здоров’я, освіти, лідери громад та представники місцевих органів влади, які є найбільш достовірними джерелами інформації, можуть легко користуватися шістнадцятьма головними повідомленнями Чорнобильського видання “Фактів для життя”, що адресовані батькам та іншим піклувальникам.
Понад 35,000 примірників Чорнобильських “Фактів для життя” будуть розповсюджені серед людей які живуть на уражених територіях України, Російської Федерації та Білорусі.
З часу першого видання у 1989 році, книга “Факти для життя” стала найвидатнішою публікацією ЮНІСЕФ, яка пропагує виживання дітей, розвиток дітей раннього віку та зберігає материнство. На даний час більше 15 мільйонів примірників розповсюджено у всьому світі 215 мовами.
У 2008 році Чорнобильські “Факти для життя” видано за підтримки ЮНІСЕФ, ПРООН, ЮНФПА та МОМ.Благодійна допомога ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» хворим дітям.

19 березня 2007 року в Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення сталася надзвичайно приємна і радісна подія – відбулося урочисте вручення іграшок для ігрової кімнати, в якій кожного дня знаходить розраду малеча з Боярки та Київської обласної дитячої лікарні. В ролі благодійника виступила ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго». Директор із зовнішніх зв’язків Олег Стрекаль та фахівець по зв’язках із громадськістю та пресою Ірина Соляр відвідали центр, щоб передати благодійну допомогу і взяти участь у невеличкому святі з цього приводу. Що може бути благородніше за увагу до нашої малечі! А маленькі пацієнти, що прибувають з усієї Київської області, потребують особливої уваги і турботи. Адже вони потерпають від хвороб, незнайомого оточення, болісних процедур, відірваності від рідних…

Oleg Strekal

На фото: директор із зовнішніх зв’язків ЗАТ “А.Е.С. Київобленерго” Олег Стрекаль одразу ж став учасником заняття по роботі із страхом медичних процедур. Маленькі пацієнти Київської обласної дитячої лікарні вправно роблять йому “уколи”.

Подарунки було підібрано із урахуванням специфіки діяльності Центру. Психологи, соціальні працівники та педагоги проводять спеціальні заняття із дітьми – реабілітаційні, розвивальні, по зняттю страхів медичних процедур тощо. Завдяки благодійній допомозі з’явилася можливість наповнити цю роботу радістю і дитячим сміхом. В ігровій кімнаті можна тепер знайти і ляльки для гри «у сім’ю», і машинки для хлопчаків, і розвивальні ігри, і м’якенькі кубики для дітей до 3-х років. Дуже важливий іграшковий медичний інструментарій, який дозволяє кожній дитині побути в ролі лікаря, провести на іграшці медичні процедури та маніпуляції, яких боїться дитина. Такі ігри дуже важливі, оскільки сприяють зниженню страхів медичного втручання. З’явилися також великі ляльки-«немовлята» для занять із вагітними жінками, які під керівництвом психолога вчаться доглядати за дитиною: сповивати, одягати, носити, годувати, вкладати спати. Мине зовсім небагато часу, і мами разом із новонародженими повернуться до Центру, і тоді в нагоді стануть іграшки для самих маленьких.

Як бачите, іграшки відіграють дуже важливу роль у діяльності Центру. На жаль, бюджетом не передбачаються кошти на такі «несерйозні» цілі. Уже 7 років минуло, як Чорнобильська програма ООН допомогла Центру із закупівлею всього необхідного… На щастя, існують організації, які приділяють велику увагу благодійності. ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» – одна з них. Дякуємо!
Співпраця Центру з Районною організацією дітей

18 березня в Боярській ЗОШ №3 відбулася друга установча сесія Районної організації дітей (РОД). На сесії були присутні лідери органів учнівського самоврядування шкіл району, методист інформаційно-методичного центру відділу освіти Києво-Святошинського району Тетяна Гончарук, спеціалісти Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації Тетяна Шпиця та Ганна Яценко, педагоги-організатори.

Лідери учнівської молоді району презентували діяльність органів самоврядування своїх учбових закладів. За різними напрямками діяльності були створені відповідні комісії, розпочата робота по виборам голови правління організації. Від Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації населення виступила психолог Ганна Яценко.

Вона змалювала перспективи співпраці Центру з Районною організацією дітей, зокрема, тренінгові навчання, спільні заходи, робота з окремими комісіями, методична допомога в плануванні діяльності, робота по зв’язках із громадськістю та пресою. Центр уже багато років співпрацює з Районним відділом освіти та реалізує проекти по роботі з учнівською молоддю. Це – один із важливих аспектів роботи з громадами потерпілих територій. Адже саме від молоді залежить розвиток і майбутнє територій, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Веселі уроки з електробезпеки

У Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення діє програма з профілактики надзвичайних ситуацій «Запобігти, врятувати, допомогти». Останнім часом ця програма поповнилася новим заняттям, котре присвячене безпечному користуванню електроенергією. Подібні заняття розраховані як на молодших школярів, так і на підлітків і користуються серед малечі особливою популярністю, оскільки є водночас цікавими, і корисними. І все це завдяки навчально-пізнавальному журналу для школярів «Веселі уроки. Абетка електробезпеки», примірники якого були передані Центру ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго». Соціальні педагоги і соціальні працівники центру проводять подібні заняття з дітьми усієї Київської області, які знаходяться на стаціонарному лікуванні.